Robot si vystačí i s jednou nohou. Skáče pořád, skáče rád

  • Vědci vytvořili speciální robota vybaveného pouze jednou „nohou“
  • Konstrukce je přizpůsobená pro neustálé skákání
  • Oproti staršímu modelu se podařilo 3x zlepšit přesnost dopadu

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley představili novou generaci jednonohého robota s označením Salto-1P, který je přizpůsoben pouze pro skákání. Zatímco předchozí generace skákala náhodně a nebylo ji možné pořádně ovládat, s novým řadičem a pokročilejšími výpočty už je možné poměrně přesně nastavit místa, kam se má robot dostat.

Efektivní skoky

Konstrukce robota Salto-1P je postavená na obráceném kyvadlovém principu s využitím pružin a dvou vrtulí. Díky tomu sice ušetří mnoho energie k samotnému výskoku, ale o to složitější je uřídit směr, ve kterém má robot při dalším skoku pokračovat.

Samotný řadič sice ovlivňuje sílu skoku, ale pouze v rámci velmi krátké doby, kdy se noha nachází na povrchu. A k tomu všemu se musí neustále vše vyvažovat tak, aby se nepřevrátil a nespadl. K tomu slouží miniaturní vrtule, které se spouští jen na krátkou chvíli, s přesnou rychlostí a dle potřeby.

Náročnější terén

Zatímco u předchozí generace byli vědci rádi, že jim robot alespoň trochu skákal, v této fázi se zaměřili na mnohem přesnější ovládání a schopnost nasměrovat robota na dané místo.

S novým řadičem a pokročilejšími výpočty, které jsou prováděné mimo konstrukci robota, stejně jako externí snímání obrazu, se jim nakonec podařilo zlepšit přesnost 3x a snížit chybu doskoku na maximálně 10 cm. Slušných 95 % doskoků robota se pak drží v oblasti 30 cm.

Výhodou je, že to platí i pro náročnější povrchy, které například nejsou zcela rovné, jsou ve výšce nebo se pohybují. Jak ale tvůrci uvádí, přesnost dopadu se mění dle síly odskoku, kterou je nutné použít, Čím dále nebo výše musí robot skočit, tím větší nepřesnosti a rozptyl místa dopadu vzniká. Pomocí menších skoků lze ale přesnosti velmi rychle dosáhnout.

Je to možné vidět na videu, kdy se má robot dostat ze země přes židli na stůl. Potřebuje k tomu nikoli 2 skoky, ale celkem 8 skoků, protože si v jednotlivých částech upřesňuje pozici a hybnost pro další skok.

Brzy vyrazí i ven

V současnosti je robot přizpůsoben pouze pro interní použití, protože vyžaduje pevně umístěné kamery, které provádí sledování pozice a dle toho upravují výpočty. Vědci ale chtějí systém upravit tak, aby mohl fungovat i venku. Výpočty a snímání prostředí by se tak provádělo přímo v těle robota, což by ve spojení s jednoduchým specializovaným čipem a optimalizovanými výpočty neměl být problém.

S tím ale souvisí i spotřeba. Nyní totiž robot vydrží na baterii skákat jen pár minut a důvodem je, že se tvůrci ještě vůbec nezabývali zlepšením efektivity využití energie pro různé druhy skoků. Robot tak spotřebuje stále přibližně stejně energie - ať už skáče daleko (vysoko) nebo jen málo na krátké vzdálenosti a do malé výšky. V tomto směru je tak ještě hodně prostoru k optimalizaci.

Originální materiál k výzkumu naleznete zde (PDF)

Diskuze (11) Další článek: Google ukončuje Reply - aplikaci na automatické odpovědi na notifikace

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Roboti, PDF, Velká nepřesnost, Skákání, Pokročilý výpočet, Konstrukce, Speciální robot, Skok, Robot, Dopad, Starý model, Řadič, Berkeley, Krátká chvíle, Přesné ovládání, Malý skok, Krátká vzdálenost, Předchozí generace, Malá výška, Noha, Náročný terén, Přesnost


Určitě si přečtěte

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 91

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 50

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 54

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 16

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65