Robot určený pro výzkum podmořského světa zdařile napodobuje oliheň

Tým inženýrů z University of California San Diego sestrojil robota, který napodobuje oliheň. Ten se může pohybovat ve vodě i bez uvázání.

„V zásadě jsme znovu vytvořili všechny klíčové vlastnosti, které olihně využívají pro vysokorychlostní plavání,“ uvedl Michael T. Tolley, spoluautor článku publikovaného v Bioinspiration and Biomimetics.

Olihně patří mezi nejlepší plavce v říši zvířat, protože pomocí svalových kontrakcí dokážou nasávat vodu do plášťové dutiny a opět ji vytlačovat. Podobným reaktivním pohonem disponuje i nový robot.

„Může takto dosáhnout i změny tvaru těla, což zvyšuje efektivitu plavání,“ podotknul Tolley.

Robot je vyroben z měkkého akrylového polymeru a několika tuhých, 3D vytištěných dílů. Má vlastní zdroj energie a lze ho vybavit kamerou či různými senzory pro výzkum podmořského světa.

Tým svůj výtvor již otestoval v obřím akváriu mezi živými rybami a korály. Dalším krokem bude vylepšení trysky pro vypuzování vody.

Diskuze (1) Další článek: Programy pro správu úkolů: 4 osvědčené tipy, které máme vyzkoušené

Témata článku: Technologie, Výzkum, Roboti, Zvířata, Voda, Moře, Chobotnice, SVE, Robot, Akvárium, Plavání, Podmořský svět40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple