Roboti sami nejprve vysají a poté vytřou podlahu – iRobot představil novinky

  • iRobot představil nový robotický vysavač a robotický mop
  • Roomba S9 a Braava jet m6 umí spolupracovat
  • Úklid domácnosti tak může být ještě jednodušší

iRobot, jeden z nejvýznamnějších hráčů v segmentu robotických vysavačů, představil v úterý 28. května své novinky, které zvládnou spolupracovat na suchém i mokrém úklidu domácnosti. Jedná se o robotický vysavač Roomba S9 a robotický mop Braava jet m6.

Novinky jsou již dostupné ve Spojených státech a v Kanadě, do vybraných evropských zemí se začnou expedovat 12. července. Vysavač Roomba S9 se základní nabíjecí stanicí stojí 1000 dolarů (cca 28 100 korun), verze S9+ s automatickým vysypávání odpadu pak přijde na 1300 dolarů (asi 36 540 Kč). Nový robotický mop Braava jet m6 začíná na 500 dolarech (cca 14 050 Kč).

Když si roboti povídají

Jednou ze zásadních novinek je technologie, označovaná jako „iRobot Imprint Link“, sloužící ke vzájemné komunikaci robotických strojů. Kromě zmíněných novinek funguje také s vysavačem Roomba i7+, který byl uveden na trh v září.

Hlavní síla spočívá v možnosti propojit oba stroje – tedy vysavač i mop. Funkce je k dispozici v mobilní aplikaci iRobot Home jako „Linked clean“. Nutno podotknout, že z velké části jde o marketingový tahák – roboti ve skutečnosti přímo nespolupracují. Když vysavač dokončí svou práci, odešle tuto informaci do cloudu, a mop poté zahájí mokrý úklid.

iRobot je v segmentu robotického úklidu průkopníkem. V loňském roce například představil novou základnovou stanici, která z nádobky na smetí vysaje nasbíraný prach. Majitel tak nemusí řešit vysypávání – stačí jen jednou za čas vyměnit sáček za nový.

Vysavač s novým designem

Na rozdíl od několika posledních iterací je nová Roomba s9  zcela přepracovaná – očividná je zejména změna tvaru těla. iRobot o novém modelu mluví jako o nejchytřejším a nejsilnějším robotickém vysavači. Disponuje technologií mapování, což znamená, že v průběhu úklidu zná svou polohu v rámci domácnosti a ví, kde již uklízel. V aplikaci je také možné definovat místnosti a plán jejich úklidu.

Proti modelu i7 přináší novinka o 30 % širší zametací kartáčky a má silnější motor, který dává až 40 krát vyšší sací výkon. Je vybavena novým 3D senzorem, který jí pomáhá procházet velké prostory podél stěn a do rohů. Senzor snímá situaci před vysavačem 25krát za sekundu.

Speciálně navržený rohový kartáč má za cíl dokonalejší úklid v rozích místnosti. Používá pěticípá ramena k přesměrování prachu a nečistot z rohů a od stěn, aby je robot mohl vysát. Filtr s vysokou účinností zachycuje 99 % alergenů plísní, pylu a roztočů.

Nový robotický mop

Robotický mop Braava jet m6 pracuje s čistícími polštářky Dry Sweeping nebo Wet Mopping. V režimu suchého úklidu používá elektrostatickou sílu k zachycení nečistot, prachu a chlupů. Během mokrého úklidu si poradí s lepkavými nečistotami, špínou a dalším nepořádkem.

Stejně, jako Roomba s9 +, i Braava jet m6 využívá několik navigačních technologií, díky kterým se umí naučit půdorys vašeho domova. Z mobilní aplikace iRobot Home lze taktéž definovat, které pokoje a jak často má přístroj uklízet.

Robotický mop je určen pro pevné podlahy – například na parkety, linoleum, dlažbu nebo kámen. Design přístroje je navržen tak, aby se dostal do všech rohů a dokonale uklidil podél stěn. Model  m6 je v každém směru smysluplná aktualizace předchozího mopovacího robota.

Diskuze (13) Další článek: Britové zvažovali odposlouchávání šifrované komunikace. Apple, Microsoft a Google to zásadně odmítly

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,