Roboti se učí neustále padat a vstávat, umožní jim to přežít v náročnějším a nebezpečném prostředí

  • Vědci pracují na odolném robotickém systému RHP2
  • Cílem je vytvořit robotickou platformu, která je zvyklá na pády a dokáže se s nimi vyrovnat
  • Technologie je důležitá pro nasazení robotů v náročných a kritických oblastech, kde je nestabilní prostředí

Vědci z univerzity v Tokiu pracují na robotické platformě RHP2 (Robust Humanoid Robot), která odolá pádům a dokáže se znovu postavit. Díky učení se dokáže vyrovnat různým typům pádů a vstát z různých poloh. To je důležité především pro budoucí roboty, kteří se budou pohybovat v nestabilním prostředí, nebezpečných situacích a podobně. Reálný svět totiž není jednoduchý a předvídatelný jako laboratorní prostředí.

Už jsme vás mnohokrát informovali o pokroku v oblasti humanoidních robotů, na které se specializuje například i Boston Dynamics. Ať už jde ale o roboty od této společnosti nebo jiné, v drtivě většině případě se vývoj zaměřuje na samotnou pohyblivost, stejně tak reagování na různé podněty, rozpoznávání věcí a podobně. Samotné pády bývají obvykle to poslední, co se řeší, protože výzkum probíhá na připevněných konstrukcí například na laně.

Konstrukce těchto robotů je většinou jednoduchá a případné pády tak často znamenají poškození chodu robota. Koncept RHP2 se ale zaměřuje právě na oblast pádu a opětovné navrácení do základní pozice.

RHP2 a neustálé pády

Vědci se s konceptem RHP2 (Robust Humanoid Robot) snaží vyvíjet jak pevnou konstrukci robota, která dokáže odolat pádům, ale také systém následného obnovení polohy před pádem.

K tomu je potřeba nejen dostatečná flexibilita na úrovni robotického hardwaru, ale i dostatek senzorů, které dokáží přesně vyhodnotit, v jakém stavu a poloze se robot a jeho jednotlivé části nachází. Díky tomu dokáže efektivně využít všech možných úhlů končetin k tomu, aby se opět „postavil“ a byl schopen zase fungovat normálně.

Robota je ale nutné naučit i „umění pádu“, což se většina zvířat i lidí naučila už v dětském věku. Senzory tedy musí neustále předávat data o poloze robota v reálném čase a software musí v reálném čase správně vyhodnotit, do jaké polohy se robot musí dostat, aby si při pádu co možná nejméně ublížil, respektive došlo k co nejmenší pravděpodobnosti poškození.

Jak je vidět na videu, typickou polohou při pádu dopředu je předpažení rukou a využití jejich pevné konstrukci ke ztlumení nárazu celého robota na zem. Robot už poté musí být naučený správně vstát.

Vzhledem k tomu, že k pádu může dojít v různých polohách, musí být robot schopen se v reálném čase přizpůsobit jak opětovnému pádu, tak i opětovnému postavení ze zcela jiné pozice.

Záchranáři pro nebezpečná místa

V případě robotů pro použití v průmyslu nebo třeba asistentů v prodejních centrech, není potřeba řešit problém s pády. Jedná se totiž obvykle o roboty, kteří mají pevně daný rozsah toho, co dělají, kde se pohybují a více méně je pád téměř vyloučen. Pokud tak nastane, jedná se o výjimečnou situaci a může dojít k poškození robota, protože na to není přizpůsobená konstrukce, senzory a software.

Zmíněná platforma je ale určená pro roboty, kteří se budou muset pohybovat v různorodém a nestabilním prostředí, kde nelze vše přesně nalinkovat a naprogramovat. Roboti tak musí po konstrukční i softwarové stránce zvládnout zcela běžně pády a také se z toho rychle vzpamatovat.

Typickou představou může být robot záchranář, který musí vylézt po žebříku nebo přejít nestabilní podloží. Na žebříku se může jeden stupeň nenadále utrhnout, což nešlo předpokládat. Stejně tak třeba mohlo dojít k propadnutí jednoho schodu na schodišti či robot šlápnul na kluzkou podlahu politou olejem. I když taková situace nastane, pro robota to nesmí být žádný problém a stejně jako člověk si s pádem musí poradit a pokračovat v původním úkolu.

Nedávno se objevilo i video o tom, jak roboti od Boston Dynamics dokáží salto dozadu bez nejmenších problémů. Ukazuje to, že perfektním cílem je, aby k pádu robota nedošlo za žádných okolností. To je ale rozhodně vývojově vzdálenější „schopnost“, než zvládnutí pádu.

A trochu pro pobavení, video s ukázkou neřízených pádů při soutěži DARPA Robotics Challenge:

Diskuze (9) Další článek: Do Messengeru přibude 20 nových her a možnost streamovat hraní na Facebook

Témata článku: Věda, Výzkum, Roboti, Nebe, Reálný svět, FALLING, Různorodé prostředí, Boston, Celý robot, Nejmenší pravděpodobnost, Následné obnovení, Konstrukce, Možný úhel, Žebřík, Vědec, Nejmenší problém, Typická představa, Tokio, Nebezpečné prostředí, SpotMini, Poloha, Pevná konstrukce, Budoucí robot, Případný pád, VSTSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Elden Ring se na YouTube dočkal jednoho z nejambicióznějších startů v historii průmyslu

Elden Ring se na YouTube dočkal jednoho z nejambicióznějších startů v historii průmyslu

Během dvou měsíců bylo zhlédnuto přes 3 miliardy videí.

Michal Maliarov
Elden RingFromSoftwareByznys
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp