Robotická loď amerického námořnictva poprvé vypálila raketu. Bojové lodě bez námořníků mají budoucnost

  • Americké námořnictvo nedávno zveřejnilo záběry z nedávného průlomového testu
  • Prototyp robotické lodi USS Ranger při plavbě na moři odpálil raketu SM-6
  • Jde o jednu z nejvíce pokročilých naváděných raket, jaké dnes US Navy používá

Americké námořnictvo nedávno zveřejnilo záběry z nedávného průlomového testu. Prototyp robotické lodi USS Ranger při plavbě na moři odpálil raketu SM-6, neboli RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM). Jde o jednu z nejpokročilejších naváděných raket, jaké dnes používá americké námořnictvo.

Pro US Navy to nebyla jen zábava. Je to významný milník ve vývoji plavidel tohoto typu. Námořnictvo s nimi počítá jako s významným rozšířením námořní palebné síly, které zároveň povede k významnému snížení nákladů na stavbu a provoz loďstva.

USS Ranger má za můstkem velký prostor, který může pojmout rozmanité typy střel, od protivzdušných, až po protiponorkové a střely proti minám. Na záběrech jsou patrné kontejnery umístěné na palubě Rangeru. Svrchní část jednoho z nich se náhle odklopí a odhalí systém, který vypadá jako odpalovací zařízení pro 4 střely. Z něj vylétne střela SM-6.

Všestranná zbraň

Raketa SM-6 představuje všestrannou zbraň, která je primárně určená k protivzdušné obraně. Může být použita pro letounům všeho druhu, dronům, protilodním střelám s plochou dráhou letu nebo balistickým střelám v konečné fázi letu. Stejně tak je ale použitelná jako nadzvuková protilodní či protiponorková střela.

Střela v hodnotě 4,87 milionů dolarů měří 6,6 metrů, váží 1,5 tuny a nese vysoce explozivní hlavici o hmotnosti 64 kilogramů. Letí rychlostí Mach 3,5, přičemž může dosáhnout výšky 34 kilometrů. Její operační dosah je cca 240 kilometrů.

US Navy podle všeho velmi spoléhá na budoucí flotilu robotických lodí. Soudobé americké raketové křižníky a torpédoborce nesou 90, 96 nebo 122 odpalovacích komor, které mohou být vybaveny střelami SM-6, protivzdušnými střelami SM-2, protiraketovými střelami SM-3 nebo třeba protilodními či protipozemními střelami s plochou dráhou letu.

Námořnictvo ale musí, vzhledem k čínské hrozbě, počty svých lodí podstatně navyšovat. Jenomže tradiční válečné lodě s posádkou jsou velmi nákladné. Situaci by mohla elegantně řešit flotila robotických lodí, které by mohly plout buď samostatně anebo jako palebná podpora lodí s posádkami.

Čím více střel si námořnictvo přiveze do případné bitvy, tím lepší bude mít vyhlídky. Proto by rozšíření US Navy o robotické lodě mohlo slušně odvrátit hrozbu válečného střetnutí, především s Čínou.

Diskuze (14) Další článek: Příští měsíc končí podpora Microsoft Silverlight, konkurenta Flashe. Ještě stále přežíval v IE

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Roboti, Čína, Zbraně, Raketa, loď, Armáda, Námořnictvo, Lodě, Moře, Střela, Námořník, Nava, ERAM, Joint, Bojová loď, US Navy, RangerSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

** Saab nedávno uskutečnil první ostré střelby svého nového systému vysoce mobilní protivzdušné obrany MSHORAD ** Jejich součásti byly úspěšné detekce, sledování a napadení několika různých cílů ** Tyto střelby poskytly solidní důkaz, že Saab MSHORAD je účinné řešení

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku