Příroda | Roboti

Robotická paže napodobující chapadlo chobotnice dokáže „ulovit“ i živého kraba

Vědci neustále hledají nové způsoby jak vylepšit současné roboty… a mnohdy se přitom inspirují v přírodě. Tým z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences se zaměřil na chobotnice, které svá chapadla dokážou využívat nejen k lovu, ale třeba i k otvírání zavařovacích sklenic.

Výsledek jeho práce – robotická paže zvaná Festo Tentacle Gripper – zvládne relativně snadno manipulovat s objekty různých tvarů i velikostí.

Paže má zužující se design a dvě řady přísavek, které jí pomáhají zachytit vybraný předmět bez ohledu na jeho strukturu. Kromě toho se může ohnout dovnitř (stejně jako chapadlo skutečné chobotnice).

Festo Tentacle Gripper využívá dva ventily: jeden pro vyvíjení tlaku nezbytného k  výše zmíněnému ohýbání a druhý pro zapojení vakuových biomimetických přísavek.

„Už jsme to úspěšně testovali třeba s kávovými šálky, zkumavkami, vajíčky a dokonce i se živým krabem,“ konstatoval PhD student Zhexin Xie, který se na tomto zajímavém projektu podílí.

Podle zahraničních médií se jedná o významný posun v oblasti vývoje měkkých robotů, kteří by v budoucnosti mj. mohli prozkoumávat cizí světy. Alespoň taková je představa NASA.

Váš názor Další článek: Nvidia vydala „zázračnou“ aplikaci RTX Voice, která ze zvuku eliminuje vše kromě hlasu

Témata článku: Technologie, Příroda, Výzkum, Zvířata, Roboti, Harvard, Chapadlo, Robotická paže, Paže, Krab, Chobotnice


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35