Robotická paže napodobující chapadlo chobotnice dokáže „ulovit“ i živého kraba

Vědci neustále hledají nové způsoby jak vylepšit současné roboty… a mnohdy se přitom inspirují v přírodě. Tým z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences se zaměřil na chobotnice, které svá chapadla dokážou využívat nejen k lovu, ale třeba i k otvírání zavařovacích sklenic.

Výsledek jeho práce – robotická paže zvaná Festo Tentacle Gripper – zvládne relativně snadno manipulovat s objekty různých tvarů i velikostí.

Paže má zužující se design a dvě řady přísavek, které jí pomáhají zachytit vybraný předmět bez ohledu na jeho strukturu. Kromě toho se může ohnout dovnitř (stejně jako chapadlo skutečné chobotnice).

Festo Tentacle Gripper využívá dva ventily: jeden pro vyvíjení tlaku nezbytného k  výše zmíněnému ohýbání a druhý pro zapojení vakuových biomimetických přísavek.

„Už jsme to úspěšně testovali třeba s kávovými šálky, zkumavkami, vajíčky a dokonce i se živým krabem,“ konstatoval PhD student Zhexin Xie, který se na tomto zajímavém projektu podílí.

Podle zahraničních médií se jedná o významný posun v oblasti vývoje měkkých robotů, kteří by v budoucnosti mj. mohli prozkoumávat cizí světy. Alespoň taková je představa NASA.

Váš názor Další článek: Nvidia vydala „zázračnou“ aplikaci RTX Voice, která ze zvuku eliminuje vše kromě hlasu

Témata článku: , , , , , , , , , , ,