Robotická paže napodobující chapadlo chobotnice dokáže „ulovit“ i živého kraba

Vědci neustále hledají nové způsoby jak vylepšit současné roboty… a mnohdy se přitom inspirují v přírodě. Tým z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences se zaměřil na chobotnice, které svá chapadla dokážou využívat nejen k lovu, ale třeba i k otvírání zavařovacích sklenic.

Výsledek jeho práce – robotická paže zvaná Festo Tentacle Gripper – zvládne relativně snadno manipulovat s objekty různých tvarů i velikostí.

Paže má zužující se design a dvě řady přísavek, které jí pomáhají zachytit vybraný předmět bez ohledu na jeho strukturu. Kromě toho se může ohnout dovnitř (stejně jako chapadlo skutečné chobotnice).

Festo Tentacle Gripper využívá dva ventily: jeden pro vyvíjení tlaku nezbytného k  výše zmíněnému ohýbání a druhý pro zapojení vakuových biomimetických přísavek.

„Už jsme to úspěšně testovali třeba s kávovými šálky, zkumavkami, vajíčky a dokonce i se živým krabem,“ konstatoval PhD student Zhexin Xie, který se na tomto zajímavém projektu podílí.

Podle zahraničních médií se jedná o významný posun v oblasti vývoje měkkých robotů, kteří by v budoucnosti mj. mohli prozkoumávat cizí světy. Alespoň taková je představa NASA.

Váš názor Další článek: Nvidia vydala „zázračnou“ aplikaci RTX Voice, která ze zvuku eliminuje vše kromě hlasu

Témata článku: Technologie, Výzkum, Příroda, Roboti, Zvířata, Harvard, Robotická paže, Chapadlo, Paže, Krab, ChobotniceRobotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Studio se rozrůstá a připravuje zbrusu nový projekt.

Michal Maliarov
MicrosoftByznys