Odborníci z Georgia Institute of Technology pracují na novém robotovi, který je naprogramován tak, aby byl… zkrátka a dobře líný. Tzv. SlothBot je totiž určen k monitorování životního prostředí a stavu populací lenochodů.
Právě lenochodi patří mezi jednoznačně nejpomalejší zvířata naší planety. Například rychlost pohybu lenochoda tříprstého (Bradypus tridactylus) činí v průměru 1,8–2,4 metrů za minutu na zemi a cca 0,4 km/hod na stromě.
SlothBot se tedy tomuto tempu musí přizpůsobit. Podle Futurity se bude snažit chování lenochodů napodobovat co možná nejvěrněji, byť zatím dokáže lézt jen po drátech a nikoliv i po větvích. Jinak řečeno, bude se přemisťovat pouze v případě nejvyšší nutnosti.
Když je lenost předností
„Vypadá to, že v robotice vždy usilujeme o rychlejší, agilnější a extrémnější roboty,“ konstatoval vedoucí projektu Magnus Egerstedt. „Ale existuje mnoho aplikací, které rychlost nevyžadují. Musíte být jen vytrvalí a po dlouhou dobu pozorovat, co se děje.“
Tento koncept je samozřejmě výhodný i z hlediska úspory energie – SlothBot vydrží pracovat mnohem déle než jiní roboti. Zvlášť když může své akumulátory průběžně dobíjet pomocí slunečního záření.
První ostré testy SlothBota by pravděpodobně měly proběhnout na jisté kakaové plantáži v Kostarice, kde se lenochodi naučili využívat kabely sloužící k transportu plodin coby jakousi soukromou „dálnici“.