Roboti | Policie

Robotický policista umí kontrolovat doklady, dávat pokuty i použít zastavovací pás s hroty

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola“ – tak zpravidla zahajují dopravní policisté konverzaci s řidiči, které zastavili. V budoucnu však muži zákona možná ani nebudou muset vystoupit ze svého auta – veškerou práci by za ně mohl obstarat robot. Tak to alespoň vidí americký neziskový vědecký výzkumný ústav SRI International.

Kalifornští inženýři vytvořili prototyp „policejního robota“, jehož cílem je zajištění vyšší bezpečnosti při dopravních kontrolách. Stroj, představený počátkem května tohoto roku, však nefunguje zcela samostatně – pomocí obrazovky tabletu a webové kamery komunikuje s řidičem skutečný policista, který sedí ve služebním voze. 

Pomáhat a chránit?

V USA během dopravních kontrol ročně dochází v průměru ke 4488 případům fyzického napadení policistů. Výsledkem potyček je 89 mrtvých řidičů a 11 zabitých mužů zákona.

V této perspektivě začíná dávat snaha o omezení kontaktu mezi policisty a řidiči smysl. „S takovými nebezpečnými interakcemi mezi lidmi možná nastal čas poslat mezi ně robota, který nemůže ublížit nebo být zraněn.“ konstatuje tvůrce robota Ruben Brewer.

Robotický policista není míněn jako náhrada skutečných mužů zákona – je pouze prostředkem k zajištění jejich bezpečnosti. Stávající verze je připevněna k přední části policejního vozu teleskopickou lištou, která umožňuje přiblížit se k oknu řidiče zastaveného vozidla.

Robocop s plnou výbavou

Kromě kamery a obrazovky, zprostředkovávající přenos obrazu a zvuku mezi posádkou zastaveného auta a policejním vozem, je robot vybaven také tiskárnou. V případě vyměření pokuty tak může neprodleně vystavit pokutový blok.

Z dalších schopností zmiňme například vzdálenou kontrolu dokladů pomocí vestavěné čtečky čárového kódu nebo možnost použití zastavovacího pásu s hroty, kterým si robot umí zajistit vozidlo před ujetím. Stroj má tedy všechny nástroje, které potřebuje k provedení dopravní kontroly. A pokud jej rozčilený řidič fyzicky napadne, bude z toho maximálně škoda na majetku, nikoli ohrožení zdraví policisty. 

Inženýři ze SRI International již pracují na příští generaci policejního robota, kterou bude možné ovládat i mimo policejní vozidlo přes mobilní aplikaci. Stroj se bude pohybovat se zcela samostatně.

Diskuze (5) Další článek: Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Témata článku: Budoucnost, USA, Roboti, Policie, Doklad, Muž zákona, Řidič, Pás, Hrot, Policista, SRI International, Robot, SRI


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 158

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30