Robotický policista umí kontrolovat doklady, dávat pokuty i použít zastavovací pás s hroty

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola“ – tak zpravidla zahajují dopravní policisté konverzaci s řidiči, které zastavili. V budoucnu však muži zákona možná ani nebudou muset vystoupit ze svého auta – veškerou práci by za ně mohl obstarat robot. Tak to alespoň vidí americký neziskový vědecký výzkumný ústav SRI International.

Kalifornští inženýři vytvořili prototyp „policejního robota“, jehož cílem je zajištění vyšší bezpečnosti při dopravních kontrolách. Stroj, představený počátkem května tohoto roku, však nefunguje zcela samostatně – pomocí obrazovky tabletu a webové kamery komunikuje s řidičem skutečný policista, který sedí ve služebním voze. 

Pomáhat a chránit?

V USA během dopravních kontrol ročně dochází v průměru ke 4488 případům fyzického napadení policistů. Výsledkem potyček je 89 mrtvých řidičů a 11 zabitých mužů zákona.

V této perspektivě začíná dávat snaha o omezení kontaktu mezi policisty a řidiči smysl. „S takovými nebezpečnými interakcemi mezi lidmi možná nastal čas poslat mezi ně robota, který nemůže ublížit nebo být zraněn.“ konstatuje tvůrce robota Ruben Brewer.

Robotický policista není míněn jako náhrada skutečných mužů zákona – je pouze prostředkem k zajištění jejich bezpečnosti. Stávající verze je připevněna k přední části policejního vozu teleskopickou lištou, která umožňuje přiblížit se k oknu řidiče zastaveného vozidla.

Robocop s plnou výbavou

Kromě kamery a obrazovky, zprostředkovávající přenos obrazu a zvuku mezi posádkou zastaveného auta a policejním vozem, je robot vybaven také tiskárnou. V případě vyměření pokuty tak může neprodleně vystavit pokutový blok.

Z dalších schopností zmiňme například vzdálenou kontrolu dokladů pomocí vestavěné čtečky čárového kódu nebo možnost použití zastavovacího pásu s hroty, kterým si robot umí zajistit vozidlo před ujetím. Stroj má tedy všechny nástroje, které potřebuje k provedení dopravní kontroly. A pokud jej rozčilený řidič fyzicky napadne, bude z toho maximálně škoda na majetku, nikoli ohrožení zdraví policisty. 

Inženýři ze SRI International již pracují na příští generaci policejního robota, kterou bude možné ovládat i mimo policejní vozidlo přes mobilní aplikaci. Stroj se bude pohybovat se zcela samostatně.

Diskuze (5) Další článek: Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Témata článku: Budoucnost, Roboti, USA, Policie, SRI, Řidič, Muž zákona, Pás, SRI International, Doklad, Hrot, Robot, PolicistaRetro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Vývoj webu, myšlenkové mapy a offline střílečka

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Vývoj webu, myšlenkové mapy a offline střílečka

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Ušetřit můžete i stovky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace