Roboti | Policie

Robotický policista umí kontrolovat doklady, dávat pokuty i použít zastavovací pás s hroty

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola“ – tak zpravidla zahajují dopravní policisté konverzaci s řidiči, které zastavili. V budoucnu však muži zákona možná ani nebudou muset vystoupit ze svého auta – veškerou práci by za ně mohl obstarat robot. Tak to alespoň vidí americký neziskový vědecký výzkumný ústav SRI International.

Kalifornští inženýři vytvořili prototyp „policejního robota“, jehož cílem je zajištění vyšší bezpečnosti při dopravních kontrolách. Stroj, představený počátkem května tohoto roku, však nefunguje zcela samostatně – pomocí obrazovky tabletu a webové kamery komunikuje s řidičem skutečný policista, který sedí ve služebním voze. 

Pomáhat a chránit?

V USA během dopravních kontrol ročně dochází v průměru ke 4488 případům fyzického napadení policistů. Výsledkem potyček je 89 mrtvých řidičů a 11 zabitých mužů zákona.

V této perspektivě začíná dávat snaha o omezení kontaktu mezi policisty a řidiči smysl. „S takovými nebezpečnými interakcemi mezi lidmi možná nastal čas poslat mezi ně robota, který nemůže ublížit nebo být zraněn.“ konstatuje tvůrce robota Ruben Brewer.

Robotický policista není míněn jako náhrada skutečných mužů zákona – je pouze prostředkem k zajištění jejich bezpečnosti. Stávající verze je připevněna k přední části policejního vozu teleskopickou lištou, která umožňuje přiblížit se k oknu řidiče zastaveného vozidla.

Robocop s plnou výbavou

Kromě kamery a obrazovky, zprostředkovávající přenos obrazu a zvuku mezi posádkou zastaveného auta a policejním vozem, je robot vybaven také tiskárnou. V případě vyměření pokuty tak může neprodleně vystavit pokutový blok.

Z dalších schopností zmiňme například vzdálenou kontrolu dokladů pomocí vestavěné čtečky čárového kódu nebo možnost použití zastavovacího pásu s hroty, kterým si robot umí zajistit vozidlo před ujetím. Stroj má tedy všechny nástroje, které potřebuje k provedení dopravní kontroly. A pokud jej rozčilený řidič fyzicky napadne, bude z toho maximálně škoda na majetku, nikoli ohrožení zdraví policisty. 

Inženýři ze SRI International již pracují na příští generaci policejního robota, kterou bude možné ovládat i mimo policejní vozidlo přes mobilní aplikaci. Stroj se bude pohybovat se zcela samostatně.

Diskuze (5) Další článek: Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Témata článku: Budoucnost, USA, Roboti, Policie, Policista, Řidič, Pás, SRI International, Doklad, Robot, Muž zákona, Hrot


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46