Roboti | Policie

Robotický policista umí kontrolovat doklady, dávat pokuty i použít zastavovací pás s hroty

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola“ – tak zpravidla zahajují dopravní policisté konverzaci s řidiči, které zastavili. V budoucnu však muži zákona možná ani nebudou muset vystoupit ze svého auta – veškerou práci by za ně mohl obstarat robot. Tak to alespoň vidí americký neziskový vědecký výzkumný ústav SRI International.

Kalifornští inženýři vytvořili prototyp „policejního robota“, jehož cílem je zajištění vyšší bezpečnosti při dopravních kontrolách. Stroj, představený počátkem května tohoto roku, však nefunguje zcela samostatně – pomocí obrazovky tabletu a webové kamery komunikuje s řidičem skutečný policista, který sedí ve služebním voze. 

Pomáhat a chránit?

V USA během dopravních kontrol ročně dochází v průměru ke 4488 případům fyzického napadení policistů. Výsledkem potyček je 89 mrtvých řidičů a 11 zabitých mužů zákona.

V této perspektivě začíná dávat snaha o omezení kontaktu mezi policisty a řidiči smysl. „S takovými nebezpečnými interakcemi mezi lidmi možná nastal čas poslat mezi ně robota, který nemůže ublížit nebo být zraněn.“ konstatuje tvůrce robota Ruben Brewer.

Robotický policista není míněn jako náhrada skutečných mužů zákona – je pouze prostředkem k zajištění jejich bezpečnosti. Stávající verze je připevněna k přední části policejního vozu teleskopickou lištou, která umožňuje přiblížit se k oknu řidiče zastaveného vozidla.

Robocop s plnou výbavou

Kromě kamery a obrazovky, zprostředkovávající přenos obrazu a zvuku mezi posádkou zastaveného auta a policejním vozem, je robot vybaven také tiskárnou. V případě vyměření pokuty tak může neprodleně vystavit pokutový blok.

Z dalších schopností zmiňme například vzdálenou kontrolu dokladů pomocí vestavěné čtečky čárového kódu nebo možnost použití zastavovacího pásu s hroty, kterým si robot umí zajistit vozidlo před ujetím. Stroj má tedy všechny nástroje, které potřebuje k provedení dopravní kontroly. A pokud jej rozčilený řidič fyzicky napadne, bude z toho maximálně škoda na majetku, nikoli ohrožení zdraví policisty. 

Inženýři ze SRI International již pracují na příští generaci policejního robota, kterou bude možné ovládat i mimo policejní vozidlo přes mobilní aplikaci. Stroj se bude pohybovat se zcela samostatně.

Diskuze (5) Další článek: Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Témata článku: Budoucnost, USA, Roboti, Policie, Hrot, Řidič, SRI International, Robot, Doklad, Pás, Muž zákona, Policista


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73