Robotický „popelář“ ESA odstraní z vesmíru stokilový kus smetí. Při tom však sám bude zničen

Evropská kosmická agentura (ESA) oficiálně schválila financovaní projektu ClearSpace-1 zaměřeného na uklízení vesmírného odpadu. Podle dostupných informací byla na daný účel uvolněna částka zhruba 120 milionů eur.

Půjde-li vše podle plánu, tým vedený švýcarským startupem Clearspace v roce 2025 vyšle na orbitu speciální sondu. Ta bude mít za úkol zlikvidovat Vespu – cca 100 kilo vážící adaptér, který je využíván na nosných raketách Vega.

„Nyní je ten pravý čas na takovou misi. Problém kosmického smetí je naléhavější než kdy předtím. Dnes máme ve vesmíru téměř 2000 aktivních satelitů a více než 3000 nefunkčních,“ uvedl zakladatel a CEO Clearspace Luc Piguet.

Sonda Vespu pomocí čtyř ramen pevně chytí a potáhne směrem k Zemi, v jejíž atmosféře obě zařízení následně shoří.

Netřeba asi dodávat, že systém za 133 milionů eur, který je zničen pokaždé, když z oběžné dráhy odstraní kus odpadu, nemá příliš velkou perspektivu. Z hlediska nákladů je totiž zoufale neefektivní.

ESA nicméně doufá, že její počin nejen demonstruje možnosti současných technologií, ale současně inspiruje vývoj mnohem sofistikovanějších robotických „popelářů“. Ti by mohli vesmír čistit, aniž aby se při tom museli sebeobětovat.

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Diskuze (15) Další článek: Chrome upozorní, pokud vaše heslo uniklo. Nabídne změnu na všech webech, kde ho používáte

Témata článku: Technologie, Vesmír, Bezpečnost, Z vesmíru, Startupy, Země, Satelit, ESA, SME, Bude, VSA, Sonda, Raketa Vega, Kus, Popelář, Smetí, Satelitní komplety na Heureka.czMuž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars