Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

  • . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX
  • To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade
  • Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Ve Washingtonu, D.C., se v minulých dnech konala hlavní výroční konference americké Association of the U.S. Army's (AUSA). Společnost General Dynamics Land Systems tam předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX, které představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů AeroVironment Switchblade.

Tato zpráva navazuje na nedávné informace, podle nichž US Army plánuje příští rok na experimentálním cvičení testovat různé verze vozidla TRX, čili Tracked Robot 10-Ton, společně s autonomním minitankem Ripsaw M5 od Howe & Howe a robotickým vozidlem Expeditionary Modular Autonomous Vehicle, které vyvíjejí Pratt Miller a QinetiQ.

Model TRX, který byl letos k vidění na konferenci AUSA, byl vybavený dvěma soustavami po 13 odpalovacích tubách pro sebevražedné drony Switchblade 600 a dalšíma dvěma soustavami po 12 tubách pro menší sebevražedné drony Switchblade 300. Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou připojenou kabelem, která je „zaparkovaná“ uvnitř vozidla.

Pozoruhodná kombinace průzkumných a útočných kapacit

Podle komentátorů je tato konfigurace vozidla TRX pozoruhodnou kombinací průzkumných i útočných kapacit, v relativně malém a mobilním systému, který může být nasazen ve vysoce rizikovém prostředí. Velká výhoda sebevražedných dronů, jako je Switchblade, spočívá v tom, že mohou rychle prozkoumat cílovou oblast a pak ihned tvrdě udeřit.

Tyto drony jsou v akci jištěny lidským operátorem, který má jejich akce pod kontrolou. Má možnost vylepšit přesnost jejich zásahu, a rovněž může zabránit nežádoucímu útoku, pokud by se k němu schylovalo. TRX v této konfiguraci představuje značnou a zároveň chytrou palebnou sílu, kterou bude možné použít i na větší vzdálenost od operátora.

AeroVironment současně neustále sebevražedné drony Switchblade vylepšuje, především pokud jde o jejich autonomní schopnosti. V budoucnu by měly mít možnost operovat v autonomních hejnech, v nichž budou drony navzájem komunikovat.

Účel kvadrikoptéry není příliš jasný, ale zřejmě je jejím úkolem zajišťovat komunikaci a podporu průzkumu. General Dynamics Land Systems pracují i na dalších verzích autonomního vozidla TRX, kterou mohou plnit celou řadu rolí bojového vozidla, včetně přímé i nepřímé palby, obrany proti dronům, průzkumu, zásobování, prorážení překážek a elektronického boje.

Diskuze (11) Další článek: O víkendu se koná další velký Maker Faire. Tentokrát v Brně. Bude tam formule, robopes i ohnivé kolo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,