Rolls-Royce postaví jaderný reaktor pro budoucí základnu na Měsíci

Výrobce luxusních automobilů Rolls-Royce v těchto dnech dostal od vlády Velké Británie zelenou pro zahájení prací na prototypu jaderného reaktoru, který by jednoho dne měl poskytovat energii lunární základně.

„UK Space Agency oznámila, že tento projekt bude financovat částkou ve výši 2,9 milionu GBP,“ uvádí se mj. v tiskové zprávě.

Z vyjádření britského ministra pro vědu, technologie a inovace plyne, že dotyčná investice je reakcí na program NASA Artemis, v rámci nějž se lidé „poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc“.

Klepněte pro větší obrázek

Tzv. Micro-Reactor bude podle dostupných informací typem zařízení, které US Department of Energy na svých webových stránkách popisuje jako miniaturní „plug-and-play“ reaktor.

Není bez zajímavosti, že se nejedná o jediný jaderný reaktor, který bude Rolls-Royce v nadcházejícím období vyvíjet. Ten druhý ovšem není určený pro využití ve vesmíru, ale pro pohon australských ponorek.

V tomto případě se jedná o důsledek trilaterální dohody uzavřené mezi Velkou Británií, USA a Austrálií, na níž v polovině minulého týdne upozornil magazín Naval News.

Diskuze (15) Další článek: České čipy poletí na Měsíc. Pražský Advacam je vyrábí v prostorách po Nokii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,