Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Geochemistry, Geophysics, Geosystems by pozorování chování rostlin mohlo poskytnout včasnou indikaci blížící se sopečné činnosti, což by umožnilo včasnější varování a přípravu na takové události. Podrobnosti přináší web Interesting Engineering.
Vulkanické činnosti často předcházejí tradiční indikátory, jako jsou zvýšené emise oxidu uhličitého. Detekce těchto emisí je však náročná vzhledem k běžné úrovni znečištění a nepřístupnosti mnoha sopečných lokalit. Robert Bogue a jeho tým z McGillovy univerzity proto zkoumali, zda by jako ukazatel vulkanické aktivity mohly posloužit rostliny.
Rostliny jako předpověď sopečné činnosti
Vědci analyzovali satelitní snímky z Yellowstonského národního parku ze tří různých období od roku 1984 do roku 2022. Yellowstone je velký a dynamický kalderový systém (velká prohlubeň vzniklá při výbuchu a zhroucení sopky), který vypouští značné množství oxidu uhličitého.
Nedávno získalo pozornost vědců jezero Tern Lake, které se nachází v severovýchodním sektoru Yellowstonu. Zaujalo svou hydrotermální aktivitou, která byla identifikována na základě satelitních snímků zobrazujících změněnou půdu, odumřelé stromy a infračervené teplotní anomálie.
Vědci pozorovali souvislost mezi zvýšenou zeleností rostlin, která svědčí o jejich rychlejším růstu způsobeném zvýšenou hladinou oxidu uhličitého, a následným hnědnutím v době, kdy sopečná aktivita dosáhla vrcholu – což přičítali oxidu siřičitému a zvýšeným teplotám, které způsobily úhyn rostlin.
Objev s mnoha praktickými dopady
Na základě těchto zjištění odborníci navrhují využívat satelitní snímky ke sledování stavu rostlin jako potenciálního systému včasného varování před sopečnou činností, který by umožnil získat informace až s několikaletým předstihem. Studie zdůrazňuje význam ekologických vlivů, které jsou nenápadné a lidskými pozorovateli často přehlížené.
Současně s tím však upozornili, že tato metoda predikce sopečné činnosti může narazit na problémy v oblastech s více druhy stromů nebo s výrazným stresem způsobeným jinými než vulkanickými faktory, jako jsou sucha nebo lesní požáry.
Uvedená metoda je zvláště vhodná pro sledování širokých stratovulkánů kuželovitého tvaru, které se nacházejí v zalesněných oblastech, jako je sopka Taal na Filipínách nebo Etna v Itálii. Zatímco výrazné anomálie jsou patrné na první pohled, jemnější vlivy vyžadují k odhalení rozsáhlá data a pokročilou statistickou analýzu nebo analýzu pomocí strojového učení.