Vědci ukázali, že pokud rostliny čelí např. dehydrataci či jiným problémům, vydávají zvuky, které lze přirovnat k lidskému pláči. Není ovšem zcela jasné, jakým způsobem tak činí.
Podle převládající hypotézy tyto zvuky pocházejí z xylému tedy „trubic, které transportují vodu a živiny z kořenů do stonků a listů“.
„Voda v xylému je držena pohromadě povrchovým napětím, stejně jako voda nasátá brčkem na pití,“ uvádí prestižní žurnál Nature. „Když se v xylému vytvoří vzduchová bublina – nebo naopak praskne – může to vydat trochu praskavý zvuk.“
K tvorbě bublin pak s vyšší pravděpodobností dochází právě v době, kdy jsou rostliny vystaveny stresu ze sucha.
Nutno dodat, že se jedná o zvuky ultrazvukové, takže lidé je pouze svýma ušima nedokážou zaznamenat. Odborníci však naznačují, že některá zvířata by toho být schopná mohla.
Podle týmu je to vůbec poprvé, kdy se podařilo nahrát a klasifikovat „zvuky vydávané stresovanými rostlinami přenášené vzduchem“. Jejich taxonomizaci mimochodem provedlo strojové učení, které nakonec „uspělo při identifikaci stavu rostlin, včetně úrovně dehydratace a zranění, pouze na základě vydávaných zvuků“.