Rover Perseverance koncem srpna na Marsu natočil velkého tzv. prachového ďábla (vířící sloup prachu připomínající tornádo). Ten se podle výpočtů NASA pravděpodobně pohyboval rychlostí asi 20 km/hod a byl vysoký kolem 2 km.
Níže uvedené záběry sice byly pořízeny z větší vzdálenosti, nicméně jak uvedl jeden ze členů týmu Perseverance, výšku víru lze poměrně přesně odhadnout i v podobných případech.
„Vršek prachového ďábla nevidíme, ale stín, který vrhá, nám jeho výšku ukazuje dobře,“ objasnil Mark Lemmon, planetární vědec z Boulder, Colorado's Space Science Institute.
„Většinou to jsou svislé sloupy. Pokud byl i tento prachový ďábel konfigurován tímto způsobem, jeho stín by naznačoval, že je vysoký asi 1,2 míle,“ dodal.
Prachoví ďáblové se vyskytují i tady na Zemi, ale jsou mnohem menší: průměrně měří 150 - 300 metrů. A zdaleka jich není tolik.
Na rudé planetě se podle dostupných informací každý den točí miliony takových „rarášků“. Ve skutečnosti jde o jednu z hlavních cest, kterými se prach dostává do tamější atmosféry.
Titulní foto je pouze ilustrační,