Rover Perseverance na Marsu natočil neobvykle vysokého prachového ďábla | Foto: NASA/JPL; modified/coloured by D Mitriy, CC BY-SA 3.0

Foto: NASA/JPL; modified/coloured by D MitriyCC BY-SA 3.0

Rover Perseverance na Marsu natočil neobvykle vysokého prachového ďábla

Rover Perseverance koncem srpna na Marsu natočil velkého tzv. prachového ďábla (vířící sloup prachu připomínající tornádo). Ten se podle výpočtů NASA pravděpodobně pohyboval rychlostí asi 20 km/hod a byl vysoký kolem 2 km.

Níže uvedené záběry sice byly pořízeny z větší vzdálenosti, nicméně jak uvedl jeden ze členů týmu Perseverance, výšku víru lze poměrně přesně odhadnout i v podobných případech.

„Vršek prachového ďábla nevidíme, ale stín, který vrhá, nám jeho výšku ukazuje dobře,“ objasnil Mark Lemmon, planetární vědec z Boulder, Colorado's Space Science Institute.

 „Většinou to jsou svislé sloupy. Pokud byl i tento prachový ďábel konfigurován tímto způsobem, jeho stín by naznačoval, že je vysoký asi 1,2 míle,“ dodal.

Prachoví ďáblové se vyskytují i tady na Zemi, ale jsou mnohem menší: průměrně měří 150 - 300 metrů. A zdaleka jich není tolik.

Na rudé planetě se podle dostupných informací každý den točí miliony takových  „rarášků“. Ve skutečnosti jde o jednu z hlavních cest, kterými se prach dostává do tamější  atmosféry.

Titulní foto je pouze ilustrační,

Určitě si přečtěte

Články odjinud