Rover Perseverance z Marsu potvrdil, že obří kráter Jezero byl v minulosti skutečně jezerem

Obří kráter Jezero na rudé planetě byl skutečně jezerem. Plyne to z analýzy nových dat získaných roverem Perseverance.

Rover totiž objevil geologické struktury, které podle odborníků z NASA i řady amerických a evropských univerzit mohly být vytvořeny pouze řekou, jež tuto vodní plochu dlouhodobě napájela.

Na fotografiích pořízených Perseverance jsou vidět odlišné vrstvy sedimentů, které by se v suché atmosféře nevznikly – což potvrzuje, že na povrchu Marsu svého času existovala obrovská jezera nebo možná i oceány.

Najdeme důkazy o existenci života na Marsu?

„Dokud jsme tam skutečně nepřistáli a nepotvrdili, že se jednalo o jezero, byla to vždy otázka,“ komentoval to planetární vědec Benjamin Weiss z MIT v tiskové zprávě.

Ve výše zmíněných vrstvách sedimentů by se navíc teoreticky mohly nacházet důkazy o tom, že na Marsu se v minulosti vyskytoval mikrobiální (případně i jiný) život.

„Nejpřekvapivější věcí, která z těchto snímků vzešla, je potenciální příležitost zachytit dobu, kdy se tento kráter změnil z obyvatelného prostředí podobného Zemi v pustou a bezútěšnou krajinu, kterou vidíme nyní,“ dodal Weiss.

Titulní foto: Justin Cowart, CC BY-NC-SA 2.0

Váš názor Další článek: Benchmarky, benchmarky, benchmarky. Přehled programů pro srovnání a diagnostiku výkonu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Mars, Analýza, Voda, Geologie, Rover, CC BY-NC-SA, Jezero, Obří kráter, Vodní plocha, Univerzita, Kráter40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti