Rover Perseverance z Marsu potvrdil, že obří kráter Jezero byl v minulosti skutečně jezerem

Obří kráter Jezero na rudé planetě byl skutečně jezerem. Plyne to z analýzy nových dat získaných roverem Perseverance.

Rover totiž objevil geologické struktury, které podle odborníků z NASA i řady amerických a evropských univerzit mohly být vytvořeny pouze řekou, jež tuto vodní plochu dlouhodobě napájela.

Na fotografiích pořízených Perseverance jsou vidět odlišné vrstvy sedimentů, které by se v suché atmosféře nevznikly – což potvrzuje, že na povrchu Marsu svého času existovala obrovská jezera nebo možná i oceány.

Najdeme důkazy o existenci života na Marsu?

„Dokud jsme tam skutečně nepřistáli a nepotvrdili, že se jednalo o jezero, byla to vždy otázka,“ komentoval to planetární vědec Benjamin Weiss z MIT v tiskové zprávě.

Ve výše zmíněných vrstvách sedimentů by se navíc teoreticky mohly nacházet důkazy o tom, že na Marsu se v minulosti vyskytoval mikrobiální (případně i jiný) život.

„Nejpřekvapivější věcí, která z těchto snímků vzešla, je potenciální příležitost zachytit dobu, kdy se tento kráter změnil z obyvatelného prostředí podobného Zemi v pustou a bezútěšnou krajinu, kterou vidíme nyní,“ dodal Weiss.

Titulní foto: Justin Cowart, CC BY-NC-SA 2.0

Váš názor Další článek: Benchmarky, benchmarky, benchmarky. Přehled programů pro srovnání a diagnostiku výkonu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Voda, Mars, Geologie, Analýza, Kráter, Jezero, Obří kráter, Univerzita, Rover, CC BY-NC-SA, Vodní plochaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě