Rozsáhlá studie vlivu záření z mobilů na zdraví zvířat přinesla rozporuplné výsledky

Rozsáhlá studie vlivu záření z mobilů na zdraví zvířat přinesla rozporuplné výsledky

Dlouho očekávané závěry studie vlivu záření z mobilních telefonů na zdraví zvířat, kterou realizoval National Institutes of Health, jsou konečně tady. Ve většině odborníků však vzbuzují rozpaky.

U některých skupin laboratorních hlodavců totiž bylo zaznamenáno, že toto záření zvyšuje riziko vzniku nádorů a nejspíš i poškozuje DNA či tkáň a snižuje tělesnou hmotnost. U jiných skupin se nicméně nic takového neprojevilo.

Vedoucí výzkumník John Bucher proto na páteční tiskové konferenci musel připustit, že ze získaných údajů nedokázal extrapolovat potenciální zdravotní účinky na lidi. „Na způsobu, jakým používám svůj mobil, jsem nic nezměnil,“ dodal.

Dotyčná studie probíhala cca 10 let a stála 25 milionů dolarů. Testy probíhaly na 3000 zvířatech, přičemž nejhůř dopadli samci potkanů. Těm se vyvíjely nádory v nervech obklopujících jejich srdce. Za zmínku stojí i zvýšení počtu poškození srdeční tkáně u samců a samic potkanů. Pokud se tyto nálezy potvrdí, záření z mobilů by podle Buchera mohlo být považováno za „slabý karcinogen“.

Jeden z háčků spočívá v tom, že zvířata sice byla vystavována (po dobu 9 hodin denně) podobnému záření jaké emitují 2G a 3G telefony, jenže i ty nejnižší úrovně byly pořád mnohem vyšší než maximální dávka, jakou by mohli obdržet i ti nejnáruživější uživatelé zmíněných zařízení.

Pokud jde o problémy s tkáněmi a DNA, vědci na rovinu uvedli, že výsledky nechápou dostatečně dobře na to, aby z nich mohly vyvozovat nějaké závěry. Nejasnosti panují i kolem změn v tělesné hmotnosti. Ty se projevovaly u novorozených potkanů a jejich matek, které byly zářením exponované v období gravidity a laktace. Mláďata ale později narostla do normální velikosti.

Zdroj: The Washington Post

Určitě si přečtěte

Články odjinud