Rubikova kostka pro lenochy a nešiky: složí se úplně sama a během toho levituje

Rubikova kostka letos slaví 45 let od svého vzniku. Za tu dobu se tento mechanický hlavolam stal pro mnoho lidí zdrojem zábavy, ale také nepříjemné frustrace. Poskládat celkem 26 kostiček tak, aby každá stěna krychle měla stejnou barvu, může trvat od zlomků sekundy až po celé hodiny.

Japonský YouTuber Human Controller (vlastním jménem Takashi Kaburagi) představil na svém kanále zajímavou modifikaci tohoto letitého hlavolamu, která sice nebude tak zábavná jako originál, ale rozhodně nezpůsobí tolik ustaraných vrásek. Rubikovu kostku totiž vybavil elektromotory, které otáčejí jednotlivými osami.

Hlavolam, který se vyřeší sám

Human Controller publikuje videa se „samoskládací“ Rubikovou kostkou od října loňského roku. Na prvních záběrech je hlavolam připojen k ovládacímu pultu změtí drátků, ale ve finální verzi je veškerá elektronika integrována dovnitř a kostka se tak na pohled neliší od originálu.

Detaily technického provedení autor publikoval na webu DMM make, kde jsou k vidění útroby tohoto vynálezu vytištěné na 3D tiskárně i modely celého projektu. Kaburagi také ukazuje, jak se mu mezi roky 2017 a 2018 podařilo zmenšit celé řešení zhruba na třetinu původní velikosti.

V loňském roce byla největším úspěchem kostka, která se sama složí, zatímco ji její autor drží v ruce. Kaburagi je ale očividný hračička, který se rozhodl dotáhnout svůj projekt k dokonalosti. Opatřil tedy hlavolam magnety, díky kterým dokáže levitovat.

Létající kostka

S výsledky svého snažení se Kaburagi pochlubil v neděli 15. září, kdy na YouTube publikoval video, na jehož počátku umístí Rubikovu kostku do magnetického pole, ve kterém se vznáší. Ta se pak následně sama během necelé minuty složí do požadované konfigurace.

Rubikova kostka Takashiho Kaburagiho sice určitě nedostane žádné medaile za rychlost, ale díky brilantnímu provedení jistě stojí za pozornost. Mimo jiné ukazuje, kam se během několika mála let posunuly technologie 3D tisku ve spojení s mikropočítačem Arduino.

Rekordní čas pro vyřešení tohoto hlavolamu je neuvěřitelných 0,38 sekund. Dosáhl ho roku 2018 robot vytvořený studenty robotiky na Massachusetts Institute of Technology Benem Katzem a vývojářem Jaredem Di Carlem. Nejrychlejší čas složení člověkem je neméně udivující – za 3,47 sekundy ji taktéž v roce 2018 poskládal Číňan Du Yusheng.

Rubikova kostka byla vynalezena v roce 1974 maďarským sochařem a architektem Ernő Rubikem. Ten v roce 1980 udělil licenci společnosti Ideal Toy Company, která ji začala prodávat ve velkém. Odhaduje se, že se po celém světě prodalo více než 350 milionů kusů, což z ní činí nejúspěšnější hračku všech dob.

Diskuze (7) Další článek: Známe datum, kdy Google představí letošní novinky. Přijde nový Pixel, Chromebook i chytré repráky

Témata článku: Technologie, 3D tisk, YouTube, Bastlení, Arduino, Hračka, Kostka, Ernö Rubik, Ernő Rubik, Lev, Nešika, Sochař, Kos, Jared, Lenoch, DMM, Hlavolam, Making, Len, Hračky na Heureka.czJak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft