Rubikova kostka pro lenochy a nešiky: složí se úplně sama a během toho levituje

Rubikova kostka letos slaví 45 let od svého vzniku. Za tu dobu se tento mechanický hlavolam stal pro mnoho lidí zdrojem zábavy, ale také nepříjemné frustrace. Poskládat celkem 26 kostiček tak, aby každá stěna krychle měla stejnou barvu, může trvat od zlomků sekundy až po celé hodiny.

Japonský YouTuber Human Controller (vlastním jménem Takashi Kaburagi) představil na svém kanále zajímavou modifikaci tohoto letitého hlavolamu, která sice nebude tak zábavná jako originál, ale rozhodně nezpůsobí tolik ustaraných vrásek. Rubikovu kostku totiž vybavil elektromotory, které otáčejí jednotlivými osami.

Hlavolam, který se vyřeší sám

Human Controller publikuje videa se „samoskládací“ Rubikovou kostkou od října loňského roku. Na prvních záběrech je hlavolam připojen k ovládacímu pultu změtí drátků, ale ve finální verzi je veškerá elektronika integrována dovnitř a kostka se tak na pohled neliší od originálu.

Detaily technického provedení autor publikoval na webu DMM make, kde jsou k vidění útroby tohoto vynálezu vytištěné na 3D tiskárně i modely celého projektu. Kaburagi také ukazuje, jak se mu mezi roky 2017 a 2018 podařilo zmenšit celé řešení zhruba na třetinu původní velikosti.

V loňském roce byla největším úspěchem kostka, která se sama složí, zatímco ji její autor drží v ruce. Kaburagi je ale očividný hračička, který se rozhodl dotáhnout svůj projekt k dokonalosti. Opatřil tedy hlavolam magnety, díky kterým dokáže levitovat.

Létající kostka

S výsledky svého snažení se Kaburagi pochlubil v neděli 15. září, kdy na YouTube publikoval video, na jehož počátku umístí Rubikovu kostku do magnetického pole, ve kterém se vznáší. Ta se pak následně sama během necelé minuty složí do požadované konfigurace.

Rubikova kostka Takashiho Kaburagiho sice určitě nedostane žádné medaile za rychlost, ale díky brilantnímu provedení jistě stojí za pozornost. Mimo jiné ukazuje, kam se během několika mála let posunuly technologie 3D tisku ve spojení s mikropočítačem Arduino.

Rekordní čas pro vyřešení tohoto hlavolamu je neuvěřitelných 0,38 sekund. Dosáhl ho roku 2018 robot vytvořený studenty robotiky na Massachusetts Institute of Technology Benem Katzem a vývojářem Jaredem Di Carlem. Nejrychlejší čas složení člověkem je neméně udivující – za 3,47 sekundy ji taktéž v roce 2018 poskládal Číňan Du Yusheng.

Rubikova kostka byla vynalezena v roce 1974 maďarským sochařem a architektem Ernő Rubikem. Ten v roce 1980 udělil licenci společnosti Ideal Toy Company, která ji začala prodávat ve velkém. Odhaduje se, že se po celém světě prodalo více než 350 milionů kusů, což z ní činí nejúspěšnější hračku všech dob.

Diskuze (7) Další článek: Známe datum, kdy Google představí letošní novinky. Přijde nový Pixel, Chromebook i chytré repráky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,