Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Canadarm je možné ovládat také z modulu Cupola. Z něj mají astronauti nejen překrásný výhled na Zemi ale také na stanici.

Canadarm je možné ovládat také z modulu Cupola. Z něj mají astronauti nejen překrásný výhled na Zemi ale také na stanici.

Kosmická loď Sojuz slouží pro dopravu posádky ke stanici. Brzy tuto roli pro NASA převezmou soukromí dopravci.  Foto: NASA

Kosmická loď Sojuz slouží pro dopravu posádky ke stanici. Brzy tuto roli pro NASA převezmou soukromí dopravci. | Foto: NASA

Mezinárodní kosmická stanice Foto: NASA

Mezinárodní kosmická stanice | Foto: NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největší vesmírnou stavbou v historii Foto: NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největší vesmírnou stavbou v historii | Foto: NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
9
Fotogalerie

Ručníkový den na ISS: ze systému toalety uniklo skoro deset litrů vody

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici se minulý týden museli vyrovnat s nepříjemnou situací. Ze systému, zajišťujícího fungování toalety, uniklo v důsledku nehody 9,5 litru vody, což ještě komplikoval stav beztíže, který na ISS panuje. O incidentu informovala ruská média a krátká zmínka je i v oficiálním reportu ze stanice s tím, že posádka musela k vysušení použít ručníky.

K úniku došlo během instalace nového systému nakládání s odpady, konkrétně při demontáži jedné z původních částí. Nový systém obsahuje dvě kabiny: jedna slouží jako záchod, druhá je určena pro provádění hygieny. Jedním z největších přínosů má být vyšší úroveň soukromí posádky. Při instalaci došlo k netěsnosti, kvůli které začala do prostoru unikat voda.

Instalace záchodu neproběhla podle plánu

Nový systém sběru odpadů zachovává stávající řešení, ke kterému přidává několik vylepšení. Jeho součástí bude i úplně nová toaleta, které by se astronauti měli dočkat počátkem příštího roku.

Záchod na Mezinárodní vesmírné stanici
Záchod na Mezinárodní vesmírné stanici

Stávající WC bylo na stanici doručeno po selhání předchozího na palubě raketoplánu Endeavour v listopadu 2008. Pro případ, že by záchod nefungoval, je naštěstí na ISS druhý, který se nachází v ruském segmentu.

Jak se chodí na WC ve vesmíru

Jak takový záchod funguje? Ostřílená astronautka Peggy Whitson ho přirovnala k tábornickým podmínkám. Astronaut sedí na malém otvoru, k močení je pak určen žlutý trychtýř. Nahromaděný odpad je jímán do uzavřené nádoby a ze stanice ho odváží nákladní loď, která shoří v atmosféře Země.

Toaleta, kterou NASA koupila od ruské letecké společnosti SPP Koroljev Rocket a Space Public Corporation (také známá jako RSC Energia), stála 19 milionů dolarů (asi 432 milionů korun). Funguje jako miniaturní komunální systém pro úpravy vody, který recykluje moč na pitnou vodu.

Zpět na pitnou vodu se filtračním a destilačním systémem mění přibližně 80 až 85 procent moči. Množství vody v systémech ISS je totiž limitované a s ohledem na tento fakt je nutné s ní nakládat obzvláště úsporně. Každý člen posádky tak má nárok přibližně na dva litry pitné vody denně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud