Rudá záře nad Atlantikem. Podivné skvrny viděné z letadla nejspíš způsobily rybářské lodě

Během letů letadlem lze často pozorovat fantastické výhledy, nicméně některé pohledy jsou skutečně výjimečné. Podle příspěvku, sdíleného na diskuzním webu Reddit, si jednoho takového všiml nejmenovaný pilot během svého letu nad Atlantikem.

Klepněte pro větší obrázek Fotografie červených světel nad Atlantikem

Dle popisku měl pilot uvést, že nikdy předtím neviděl nic podobného. Na fotografiích je skrz vrstvu oblačnosti vidět jasně prosvítající červená světla a celá scéna tak působí skutečně dramatickým, možná až děsivým dojmem.

Rudá záře nad Atlantikem

Jak už to na diskuzních fórech bývá, uživatelé reagovali na snímky rozličnými způsoby. Jedni v nich spatřovali symboliku, avizující konec světa, jiní si dělali legraci, že kvůli stávající vlně veder už vznikají lesní požáry i v oceánech.

Podobný jev zaznamenal v roce 2014 pilot Christiaan van Heijs. „V noci z 24. na 25. srpna 2014 jsem letěl letadlem 747-8 z Hongkongu do Anchorage. Při letu nad rozlehlým Tichým oceánem, jihovýchodně od ruského poloostrova Kamčatka, jsem prožil jeden z nejpodivnějších zážitků svého života.“

„Asi po pěti hodinách letu, kdy jsme měli za sebou Japonsko, jsme se pohybovali ve výšce 34 000 stop a zbývaly nám asi čtyři a půl hodiny letu směrem k Aljašce. Přes rádio jsme slyšeli, jak řízení letového provozu hovoří s ostatními letadly, která mířila k západnímu pobřeží USA, o odklonech kvůli velkým zemětřesením v San Francisku,“ napsal pilot.

Nebylo to poprvé

„Všiml jsem si, že se před námi objevila sytě červená/oranžová záře. Dole pod námi nemělo být nic než nekonečný oceán. Zpočátku se jevila jako vzdálené město nebo skupina typických asijských rybářských lodí pro lov chobotnic, ale to v této oblasti nedávalo smysl. Světla, která jsme viděli, byla mnohem větší než průměrné město nebo skupina lodí, navíc zářila červeně a oranžově, namísto obvyklé žluté a bílé,“ popsal.

„Čím víc jsme se blížili, tím byla záře intenzivnější a osvětlovala mraky a oblohu pod námi děsivou oranžovou září, jakou byste očekávali při mohutném požáru na zemi. V části světa, kde nemělo být nic jiného než voda,“ uvedl Christiaan van Heijs.

Ačkoli snímky doslova lákají k vysvětlením zasahujícím mimo tento svět, objevily se v komentářích i podstatně prozaičtější vysvětlení. Jako nejpravděpodobnější se jeví názor, že jde o rybářské lodě, které používají silná červená světla k přilákání sajr východopacifických (Cololabis adocetus), tedy ryb z čeledi rohoretkovitých.

Při pohledu na krátké video, zachycující rybářskou loď doslova ověšenou červenými světly, se toto vysvětlení jeví jako vcelku realistické. Nelze ho však považovat za jednoznačně potvrzené – stejně tak se mohlo jednat o následky výbuchu podmořské sopky či požár výronu plynu, nebo něco úplně jiného.

Diskuze (4) Další článek: Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,