Ruiny v Pompejích ohlídá robopes Spot. Archeologům pomůže i s nelegálními vykopávkami

Robotický pes Spot od Boston Dynamics našel další zajímavé praktické využití. Tentokrát pomůže italským archeologům s monitorováním starověkých ruin v Pompejích. Jednak bude v oblasti vyhodnocovat bezpečností rizika a jednak zaznamenávat strukturální změny v místních budovách, díky čemuž archeologové budou lépe vědět, jak se o ruiny starat. 

Spot se bude po Pompejích pohybovat do jisté míry autonomně, vlastně se jeho práce nebude příliš lišit od klasického hlídacího psa. Hlavní rozdíl je ten, že bude vybaven 3D skenerem a kamerou, kterými bude okolní ruiny analyzovat a získaná data odesílat archeologům.

Ti podle toho posoudí, zda budovy potřebují renovaci. Ať už důvodů možných bezpečnostních rizik pro návštěvníky, tak kvůli konzervačním snahám – Pompeje jsou přece jen důležitým kusem historie a odborníci v nich neustále nacházejí nové poznatky o římské kultuře. 

Spot je pro podobné nasazení ideálním kandidátem. Monitorování ruin je úporná a rutinní práce, která se přímo nabízí k automatizaci. Čtyřnohý robopes se navíc zvládne snadno navigovat úzkými uličkami a tunely Pompejí, do kterých není jednoduchý přístup. Navíc archeologické parky – v oblasti jich je rovnou několik – jsou poměrně rozsáhlé a díky Spotovi nebude muset být v terénu fyzicky nasazeno tolik lidí. 

V neposlední řadě robopes pomůže s hlídacím aspektem, vedení parku doufá, že Spot dokáže odhalit nelegální archeologické vykopávky, se kterými mají Pompeje dlouhodobě problém.

Nápad na použití Spota vzešel od nového šéfa pompejských archeologů Gabriela Zuchtriegela. Pozice se ujal minulý rok a jak popisuje v prohlášení, je na čase, aby i v archeologii začaly být využívané autonomní systémy a umělá inteligence. Zuchtriegel vyzdvihuje hlavně fakt, že Spot je dostatečně agilní, aby zvládl vstoupit do tunelů využívaných zloději, které jsou tradičně velmi nestabilní. 

Zatímco robopes dostane na starosti pozemní analýzu, ze vzduchu bude ruiny monitorovat dron Leica BLK2FLY, který je rovněž vybaven 3D skenerem. Obě zařízení spolu budou pracovat v tandemu. Novinky jsou součástí většího projektu Smart@Pompei, v rámci kterého archeologové plánují spolupracovat s větším množstvím robotických firem.

Zdroj: Archeologický park v Pompejích

Diskuze (1) Další článek: Ctrl+C a Ctrl+V na steroidech. Vybrali jsme nejlepší programy pro pokročilou práci se schránkou

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,