Rukopis Alberta Einsteina s výpočty starými 108 let koupil v aukci za 340 milionů korun neznámý kupec

Vzácný rukopis s výpočty geniálního vědce Alberta Einsteina se v aukci prodal za 13,3 milionů eur (v přepočtu asi 340 milionů korun), což překonalo všechny odhady. Slavný fyzik a jeho dlouholetý přítel a spolupracovník – švýcarský inženýr Michele Besso – ho sepsali v letech 1913 až 1914. Rukopis obsahuje 54 stran výpočtů – 26 Einsteinových, 25 Bessových a na třech stranách se podíleli oba vědci.

V ručně psaném dokumentu jsou popsány výpočty, které vedly k Einsteinově teorii relativity. Jeden ze dvou existujících výtisků byl prodán v úterý 23. listopadu večer v pařížské aukční síni Christie's. Původně se očekávalo, že se vydraží za částku mezi 54 a 80 miliony korun, nakonec ho koupil za několikanásobek po telefonu anonymní kupec, jehož totožnost je neznámá.

Velmi cenný rukopis

Einsteinův rukopis je úhledný a přehledný, s nakreslenými vodorovnými čarami, které oddělují jednotlivé výpočty. Má také trochu osobitosti; některé kousky rukopisu jsou přeškrtané či vytržené. Podle ABC News na jednom místě, kde rovnice správně popisovala relativitu rotačních pohybů, Einstein naškrábal slovo „Stimmt!“ („Funguje to!“).

Některé z vydražených výpočtů však obsahují chyby, což potvrzuje rčení, že „i mistr tesař se někdy utne“. Ikonický německý fyzik na jednom místě špatně určil hmotnost Slunce a tato chyba se následně promítla i do některých dalších výpočtů. Ačkoli byl údaj později přepočítán, některé práce zůstaly touto chybou poznamenány.

I přes chyby dokument nakonec vedl k Einsteinově obecné teorii relativity, která (zjednodušeně řečeno) tvrdí, že gravitace není síla působící mezi objekty v prostoru, ale spíše deformace geometrie prostoru a času. Konečná verze teorie byla zveřejněna v roce 1915, tedy zhruba rok po vydání Einsteinova a Bessova rukopisu.

Fascinující Einstein

Besso a Einstein se setkali na koncertě v době, kdy studovali na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu, a rychle se spřátelili. Podle aukční síně Christie's, jež aukci pořádala, pomohl Einstein v roce 1904 Bessovi získat místo na patentovém úřadě. Besso pomáhal Einsteinovi se čtyřmi průlomovými pracemi, jež se zabývaly řadou fyzikálních jevů včetně ekvivalence hmoty a energie, kterou pravděpodobně znáte jako vzoreček E=mc2.

Albert Einstein získal přesně před sto lety Nobelovu cenu za fyziku za vysvětlení fotoelektrického jevu. Einsteinova práce vydláždila cestu moderním astrofyzikálním objevům, jako je například detekce gravitačních vln v roce 2015, což Einstein předpověděl bezmála sto let předtím.

„Dokonce i dnes, v roce 2021, když studujeme vesmír nebo fúze černých děr, gravitační vlny, pulzary, stále používáme Einsteinovy rovnice,“ vysvětlil francouzský astrofyzik Etienne Klein ve videu o rukopisu, které Christie's zveřejnila před prodejem. „Více než sto let poté, co je Einstein napsal na papír, jsou to stále správné rovnice pro popis jakéhokoli gravitačního jevu.“

Váš názor Další článek: Google vypočítá jednoduché matematické příklady. Ukáže i podrobný postup řešení

Témata článku: Historie, Fyzika, Slunce, Peníze, Albert Einstein, Rukopis, Starý, Teorie relativity, Christie's, Aukční síň, Kupec, ABC News, Výpočet, Nobelova cena, Einstein, Aukce, Neznámý, CurychStrategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify