Ruská družice Kosmos-2588 podezřele manévruje poblíž amerického špionážního satelitu | Ilustrace: AI ChatGPT

Ilustrace: AI ChatGPT

Ruská družice Kosmos-2588 podezřele manévruje poblíž amerického špionážního satelitu

  • Družice Kosmos-2588 budí pozornost fanoušků kosmonautiky
  • Každé čtyři dny se přibližuje na méně než 100 kilometrů k americkému satelitu
  • Odborníci mají podezření, že jde o „spící“ protisatelitní zbraň ASAT

Rusko na sklonku května vypustilo na orbitu družici Kosmos-2588 a ta od té doby vzbuzuje mimořádný zájem expertů na vesmírnou bezpečnost. Důvodem je její dráha, která byla záměrně zvolena tak, aby se opakovaně přibližovala k americkému průzkumnému satelitu USA 338. Ten byl vypuštěn v září 2022 a podle dostupných informací je součástí špionážní flotily KH-11 „Crystal“, provozované americkým Národním úřadem pro průzkum (NRO).

0617934c-4243-4f41-a6fb-d42e2800743b
Dráhy ruské a americké družice podle blogu SatTrackCam

Kosmos-2588 se pohybuje na téměř kruhové dráze ve výšce kolem 470 až 490 kilometrů (data z NORAD udávají 464 až 481 km) se sklonem 73°, přičemž se při každém oběhu dostává k americkému satelitu na vzdálenost menší než 100 kilometrů (podle Slingshot Aerospace dokonce až na 93,9 km). Tato blízkost není náhodná. Satelity se přiblíží zhruba každé čtyři dny, což umožňuje ruské družici pravidelně sledovat svůj cíl.

Vojenské družice Kosmos

Podobné případy nejsou v posledních letech výjimkou. Kosmos-2588 je (po Kosmosu-2542/2543, Kosmosu-2558 a Kosmosu-2576) už čtvrtou ruskou vojenskou družicí, která byla v uplynulých pěti letech umístěna na dráhu těsně sousedící s americkým průzkumným aparátem.

První incidenty byly vysvětlovány jako inspekční mise. U novějších případů však převažuje podezření, že jde o tzv. „spící interceptory“, tedy protisatelitní zbraně (Anti-satellite weapon; ASAT), které mohou být aktivovány v případě potřeby. Firma Slingshot Aerospace upozorňuje zejména na podezřelé vlastnosti oběžné dráhy i možnost sekundárního nákladu.

20b8b858-c44d-49fe-b6f2-14818c6c9452
Start rakety Sojuz 2.1B s družicí Kosmos-2588 na palubě

Ruský vesmírný program Nivelir, jehož je Kosmos-2588 pravděpodobně součástí, byl původně prezentován jako inspekční, tedy určený ke sledování a případné ochraně vlastní techniky. Technické vybavení těchto družic je však mnohem sofistikovanější: disponují hyperspektrálními kamerami, optickými teleskopy a některé mise v minulosti prokázaly schopnost vypouštět menší satelity nebo (v červenci 2020) dokonce projektily, což následně vedlo k označení za test protisatelitní zbraně.

Geopolitické soupeření ve vesmíru

Americká strana vnímá tyto aktivity jako zvyšování rizika pro bezpečnost a stabilitu na nízké oběžné dráze. Vesmírné velitelství USA opakovaně upozorňuje, že Rusko systematicky rozvíjí široké spektrum protisatelitních schopností – od kinetických zbraní, přes elektronický boj až po lasery a radiofrekvenční zbraně. Incidenty typu Kosmos-2588 jsou proto sledovány s mimořádnou pozorností a vyvolávají diplomatické reakce i na půdě OSN.

Z hlediska mezinárodního práva je problematické, že se podobné manévry pohybují v tzv. šedé zóně. Smlouva o kosmickém prostoru sice zakazuje rozmísťování zbraní hromadného ničení, avšak nejasně definuje „škodlivé zasahování“ do aktivit jiných států. Opakované blízké přelety ruských satelitů u amerických průzkumných družic tak testují hranice mezinárodních pravidel.

Incident s Kosmosem-2588 ukazuje, že se vesmír stal nejen doménou vědy a techniky, ale i stále ostřejšího geopolitického soupeření. Každý podobný případ zvyšuje napětí, ztěžuje předvídání záměrů druhé strany a zvyšuje riziko nechtěné eskalace. Do budoucna bude zásadní, zda se podaří vytvořit nové, jasnější mezinárodní normy a mechanismy, které by podobné situace dokázaly řešit dříve, než přerostou v otevřený konflikt.

Určitě si přečtěte

Články odjinud