Ruská létající motorka Hoverbike Scorpion se zřítila z výšky 30 metrů. Příčinou byl vadný barometr

Ruská firma Hoversurf již několik let pracuje na vývoji létající motorky Hoverbike Scorpion. Stroj, vyrobený z uhlíkových vláken, váží 114 kilogramů a může se pohybovat maximální rychlostí bezmála 100 km/h. Jednou z vyzdvihovaných vlastností má být vysoká úroveň bezpečnosti.

Tento týden se však v saudskoarabské Dubaji odehrála nepříjemná nehoda tohoto stroje, který se ve vzduchu pohybuje, podobně jako kvadrokoptéry, pomocí čtyř vrtulí. O havárii informuje server Interesting Engineering.

Motorka spadla z nebe

Létající motocykl Hoverbike Scorpion má sloužit ve službách dubajské policie, proto jeho testování probíhá i v této oblasti. Ze záběrů je evidentní, že se celá událost odehrála doslova během několika sekund, během kterých stroj s pilotem nejprve vyletěl do výšky asi 30 metrů.

Následně se divoce zakymácel, přední část poté zamířila k zemi, na což pilot reagoval přitažením a motorka tak dopadla na betonovou plochu zadní částí. Scorpion se nakonec ještě převrátil přes pilota, který ze stroje vypadl a zůstal ležet na zemi.

Ze záběrů, na kterých se létající motocykl kymácí ve vzduchu, jsou evidentní problémy s udržením vodorovné polohy. Ačkoli první spekulace naznačovaly, že se mohlo jednat o chybu v pilotáži, výrobce jako příčinu ztráty kontroly nad strojem uvedl selhání barometru.

Dobrá a špatná zpráva

Výsledek nehody lze shrnout do dvou zpráv – jedné dobré a druhé špatné. Tou dobrou je fakt, že pilot (možná poněkud překvapivě) vyvázl z karambolu bez zranění. Vznášedlo však takové štěstí nemělo – dopad na tvrdou zem pro něj měl fatální následky.

Výrobce se snaží situaci zachránit poněkud paradoxním konstatováním, že všechny bezpečnostní systémy fungovaly na jedničku, a právě proto zůstal pilot nezraněn. „Bezpečnost je naším hlavním zájmem. I díky takovým incidentům jsou naše návrhy stále bezpečnější.“

Interesting Engineering se však pozastavuje nad tím, proč byl test prováděn nad betonovou plochou. „Existuje dobrý důvod, proč byla většina vznášedlových systémů zkoušena na vodě.“ konstatuje kriticky.

Diskuze (28) Další článek: Android 11 je venku, zatím jako veřejná beta. Podívejte se, co je nového

Témata článku: Technika, Bezpečnost, Doprava, Létání, Rusko, Prototyp, Policie, Kvadrokoptéra, Motorky, FATA, Interesting Engineering, Výška, Motorka, Betonová plocha, Hoverbike Scorpion, Stroj, Pilot, Barometr, Dubaj, Příčina, HoverSurfIntel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Tato detektivka je už sice starší záležitostí, ale na konzole dorazila v krabicové verzi teprve nedávno. Při té příležitosti jsme si řekli, že by nebylo od věci se k ní vrátit a podívat se na to, jaké změny přinesla její Final Cut verze.

Martin Nahodil
Disco ElysiumPS5RecenzeAdventury
The Matrix Awakens bude herní zážitek na Unreal Enginu 5

The Matrix Awakens bude herní zážitek na Unreal Enginu 5

Na Playstation 5 se chystá doprovodný zážitek k nejnovějšímu filmu. Prozatím bez oficiálního potvrzení.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5PlayStation 5
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2