Oživeno v neděli 20. srpna | Ruské sondě Luna-25 se nepodařilo měkké přistání na Měsíci. Včera se odchýlila od naplánované dráhy, ve 13:57 ztratila spojení s řídicím centrem. Pátrání po sondě a snaha o navázání komunikace s ní nepřineslo žádné výsledky. Roskosmos dnes oznámil, že podle výsledků předběžné analýzy se Luna-25 přesunula na nevypočtenou dráhu a zanikla v důsledku srážky s povrchem Měsíce.
Oživeno v sobotu 19. srpna | Ruská vesmírná agentura Roskosmos sdělila, že sonda Luna-25, která se chystá přistát na Měsíci, má problémy.
Dnes ve 14:10 (13:10 středoevropského letního času) byl v souladu s letovým programem Luny-25 vydán impuls pro přechod stanice na předpřistávací dráhu. Během operace došlo na palubě automatické stanice k abnormální situaci, která neumožnila provést manévr se stanovenými parametry. V současné době specialisté kontrolní skupiny situaci analyzují.
Ruská sonda míří k Měsíci. Za čtyři až šest dní se pokusí o přistání
Původní článek ze 17. srpna | Sonda Luna-25 je na cestě k Měsíci. Nedávno pořídila první snímky, na nichž je možné vidět Zemi i naši přirozenou družici jaké malé tečky. Jedná se o první ruskou lunární misi od roku 1976.
Z dostupných informací plyne, že se sonda se momentálně nachází ve vzdálenosti zhruba 310 tisíc kilometrů od naší planety. Půjde-li vše dobře, za 4 až 6 dní se pokusí na Měsíci přistát.

Lunu-25 vynesla do vesmíru raketa Sojuz, která po několika odkladech (způsobených konfliktem na Ukrajině) odstartovala z kosmodromu ve východním Rusku ve čtvrtek 10. srpna.
Jak uvádí server Space.com, jde o první zařízení daného typu, které bylo vyrobeno v moderním Rusku – což pro tamější kosmickou agenturu Roskosmos představuje značný úspěch.

Za zmínku stojí i skutečnost, že k Měsíci v současnosti míří rovněž indická sonda Čandraján -3. Ta poslala na Zemi záběry lunárního povrchu minulý týden.
Mashable upozorňuje na to, že obě země se chtějí pokusit přistát na jižním pólu, tedy v oblasti, v níž by se podle všeho měly nacházet obrovské zásoby vodního ledu.