Rusko a Čína budou spolupracovat na výstavbě základny na Měsíci

Vlády Ruska a Číny se dohodly na podepsání memoranda, z nějž plyne, že obě jmenované země budou spolupracovat na výstavbě lunární základny. Upozornil na to server SpaceNews.

Konkrétně se jedná o projekt International Lunar Research Stations (ILRS), který naplánovala Čína a Rusko jí bude pomáhat s jeho realizací.

Dotyčný projekt počítá s tím, že na naší přirozené družici nejprve budou dlouhodobě fungovat různá robotická zařízení. Ta postupně „připraví půdu“ pro příchod lidské posádky, k němuž by mělo dojít někdy po roce 2030.

Rusko  – které již dříve prohlásilo, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v poslední době stává nepoužitelnou – prý poskytne především své odborné znalosti. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

Podle některých zahraničních médií by tato dohoda mohla vést k dalšímu snížení role NASA coby globálního lídra v oblasti vesmírných programů. Zvlášť když je ve hře teoretická možnost, že k Číně a Rusku se přidá i Evropská kosmická agentura (ESA).

Titulní ilustrační foto: ESA; RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018, CC BY-SA 3.0

Diskuze (38) Další článek: Aplikace Telegram obsahovala 13 bezpečnostních děr. Všechny už byly opraveny

Témata článku: Vesmír, NASA, Rusko, Čína, Měsíc, Družice, ESA, Cin, SpaceNews, Rusk, Základna, Rego, Výstavba, ISS, PůdaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek