Rusko a Čína budou spolupracovat na výstavbě základny na Měsíci

Vlády Ruska a Číny se dohodly na podepsání memoranda, z nějž plyne, že obě jmenované země budou spolupracovat na výstavbě lunární základny. Upozornil na to server SpaceNews.

Konkrétně se jedná o projekt International Lunar Research Stations (ILRS), který naplánovala Čína a Rusko jí bude pomáhat s jeho realizací.

Dotyčný projekt počítá s tím, že na naší přirozené družici nejprve budou dlouhodobě fungovat různá robotická zařízení. Ta postupně „připraví půdu“ pro příchod lidské posádky, k němuž by mělo dojít někdy po roce 2030.

Rusko  – které již dříve prohlásilo, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v poslední době stává nepoužitelnou – prý poskytne především své odborné znalosti. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

Podle některých zahraničních médií by tato dohoda mohla vést k dalšímu snížení role NASA coby globálního lídra v oblasti vesmírných programů. Zvlášť když je ve hře teoretická možnost, že k Číně a Rusku se přidá i Evropská kosmická agentura (ESA).

Titulní ilustrační foto: ESA; RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018, CC BY-SA 3.0

Diskuze (38) Další článek: Aplikace Telegram obsahovala 13 bezpečnostních děr. Všechny už byly opraveny

Témata článku: Vesmír, NASA, Čína, Družice, Rusko, Měsíc, ESA, Základna, Výstavba, ISS, SpaceNews, PůdaNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

Michal Maliarov
SteamByznys
Takhle vypadají nové AirPods. Inspirují se u dražšího modelu, ale cenu snad zachovají
Martin Miksa
Zcela bezdrátová sluchátkaBezdrátová sluchátkaAirPods