Rusko chce ještě letos přistát na jižním pólu Měsíce a plánuje další mise

Rusko hodlá vyslat na Měsíc misi zvanou Luna 25. Podle serveru Space.org je její start předběžně naplánován na říjen letošního roku, přičemž hlavním cílem má být průzkum ložisek ledu na jižním pólu.

Právě tato ložiska by mohla v budoucnosti značně usnadnit vybudování lunární základny či dokonce kolonie. Proto je důležité shromáždit o nich co možná nejvíc informací.

Ruské odborníky bude zajímat rovněž potenciální nebezpečnost ostrých úlomků měsíčního prachu. I ty jsou totiž považovány za jednu z překážek realizace snu o dlouhodobé lidské přítomnosti na naší přirozené družici.

Lev Zelyony, vědecký poradce Russian Space Research Institute, v dané souvislosti poznamenal, že Rusko se chce během nadcházejících cca 10 let vypravit k Měsíci celkem pětkrát.

V roce 2023 nebo 2024 by měl orbiter Luna 26 studovat magnetické anomálie kolem Měsíce. V rámci dalších misí se pak badatelé pokusí získat vzorky lunárního ledu, ale tak, aby při tomto procesu nedošlo ke zničení případných sloučenin.

Titulní ilustrační foto: Ebs08, CC BY 3.0

Diskuze (37) Další článek: Vesmírní extrémisté: Tři hnědí trpaslíci rotují na samotné hranici sebedestrukce

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Družice, Měsíc, Rusko, Mise, Průzkum, Kolonie, Pól, Pól měsíce, Luna, Jižní pólJak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen