Rusko jako první na světě schválilo vakcínu proti COVID-19, rychlost registrace však vyvolává obavy

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že Rusko je první zemí na světě, která schválila registraci vakcíny proti onemocnění COVID-19, označovanou jako „Sputnik V.“ V prohlášení mimo jiné uvedl, že již byla naočkována jedna z jeho dcer a během jednoho měsíce by měly vakcínu dostat miliony lidí v čele se zdravotnickými pracovníky, učiteli a dalšími rizikovými skupinami.

O ruské vakcíně je v tuto chvíli známo jen minimum podrobností. Ví se, že ji vyvinuli vědci z Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, avšak neexistují žádné veřejné údaje, natož pak jakékoli publikované a recenzované vědecké studie.

Ruská vakcína

Z dostupných informací lze zatím zjistit jen to, že byly registrovány dvě klinické studie, jež měly být realizovány na velmi malém vzorku testovaných osob. Do výzkumů, které začaly před méně než dvěma měsíci, se přihlásilo 38 zdravých dobrovolníků a předpokládaný termín jejich ukončení je stanoven na 15. srpna.

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization; WHO), která sleduje mezinárodní snahy o vývoj vakcíny proti COVID-19, eviduje Sputnik V pouze v první ze tří testovacích fází. Ta se obvykle realizuje na desítkách jedinců a jejím hlavním úkolem je zjištění míry (ne)bezpečnosti.

Druhá fáze klinické studie zpravidla zahrnuje stovky lidí a dále zkoumá bezpečnost, dávkování a imunitní odpovědi, které vakcína vyvolává, což může naznačovat její možnou účinnost. Třetí fáze pak zahrnuje desítky tisíc lidí, většinou trvá několik měsíců a jejím hlavním cílem je potvrdit, zda vakcína chrání před infekcí a nemocí.

Odbyté testování?

Server Ars Technica na základě dostupných podkladů soudí, že „Rusko patrně vynechalo třetí fázi a možná ještě neukončilo druhou fázi“. K podobnému závěru docházejí také další zahraniční média – například Interesting Engineering předpokládá, že k registraci vakcíny došlo před dokončením třetí fáze klinické studie.

Ruský prezident hovořil o vakcíně na úterním zasedání vlády, kde vysvětloval, že již prokázala dostatek pozitivních výsledků a nabízí trvalou imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Registrací vakcíny, která je připravena k ostrému nasazení, Rusko splnilo svůj nedávný slib „porazit Západ“.

Podezřele rychlé schválení a registrace však vyvolává obavy, zda v tomto případě spíše, než o vědu nešlo primárně o „vítězství v očkovacím závodě“. Na to, jaká bude skutečnost, si však budeme muset přinejmenším několik měsíců počkat.

Diskuze (71) Další článek: Další skandál TikToku: aplikace pro Android déle než rok sbírala MAC adresy zařízení

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Očkování, Rusko, Vakcinace, Remdesivir, Ars Technica, SARS-CoV, WHO, VSA, Jak, Epidemiolog, COVID, Vakcína, Registrace, Vladimir Putin, Klinická studie, Fáze, Interesting Engineering, Sputnik, SVEIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Podcast Živě: Do Česka míří největší rivalové Netflixu. Proč by vás to mělo zajímat?
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěHBO GONetflixHudba, filmy, seriály
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna