COVID-19 | Rusko | Očkování

Rusko jako první na světě schválilo vakcínu proti COVID-19, rychlost registrace však vyvolává obavy

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že Rusko je první zemí na světě, která schválila registraci vakcíny proti onemocnění COVID-19, označovanou jako „Sputnik V.“ V prohlášení mimo jiné uvedl, že již byla naočkována jedna z jeho dcer a během jednoho měsíce by měly vakcínu dostat miliony lidí v čele se zdravotnickými pracovníky, učiteli a dalšími rizikovými skupinami.

O ruské vakcíně je v tuto chvíli známo jen minimum podrobností. Ví se, že ji vyvinuli vědci z Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, avšak neexistují žádné veřejné údaje, natož pak jakékoli publikované a recenzované vědecké studie.

Ruská vakcína

Z dostupných informací lze zatím zjistit jen to, že byly registrovány dvě klinické studie, jež měly být realizovány na velmi malém vzorku testovaných osob. Do výzkumů, které začaly před méně než dvěma měsíci, se přihlásilo 38 zdravých dobrovolníků a předpokládaný termín jejich ukončení je stanoven na 15. srpna.

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization; WHO), která sleduje mezinárodní snahy o vývoj vakcíny proti COVID-19, eviduje Sputnik V pouze v první ze tří testovacích fází. Ta se obvykle realizuje na desítkách jedinců a jejím hlavním úkolem je zjištění míry (ne)bezpečnosti.

Druhá fáze klinické studie zpravidla zahrnuje stovky lidí a dále zkoumá bezpečnost, dávkování a imunitní odpovědi, které vakcína vyvolává, což může naznačovat její možnou účinnost. Třetí fáze pak zahrnuje desítky tisíc lidí, většinou trvá několik měsíců a jejím hlavním cílem je potvrdit, zda vakcína chrání před infekcí a nemocí.

Odbyté testování?

Server Ars Technica na základě dostupných podkladů soudí, že „Rusko patrně vynechalo třetí fázi a možná ještě neukončilo druhou fázi“. K podobnému závěru docházejí také další zahraniční média – například Interesting Engineering předpokládá, že k registraci vakcíny došlo před dokončením třetí fáze klinické studie.

Ruský prezident hovořil o vakcíně na úterním zasedání vlády, kde vysvětloval, že již prokázala dostatek pozitivních výsledků a nabízí trvalou imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Registrací vakcíny, která je připravena k ostrému nasazení, Rusko splnilo svůj nedávný slib „porazit Západ“.

Podezřele rychlé schválení a registrace však vyvolává obavy, zda v tomto případě spíše, než o vědu nešlo primárně o „vítězství v očkovacím závodě“. Na to, jaká bude skutečnost, si však budeme muset přinejmenším několik měsíců počkat.

Diskuze (71) Další článek: Další skandál TikToku: aplikace pro Android déle než rok sbírala MAC adresy zařízení

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Rusko, Očkování, Vakcinace, Jak, WHO, Registrace, Vladimir Putin, Fáze, Sputnik, Ars Technica, Klinická studie, Vakcína, COVID, SARS-CoV, Interesting Engineering, Epidemiolog


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78