Rusko je proti regulaci zabijáckých robotů. Svět prý žádná taková pravidla a předpisy nepotřebuje

Delegáti OSN právě v těchto dnech v Ženevě diskutují o možných způsobech regulace autonomních zabijáckých robotů – ale Rusko si z toho nic moc nedělá. Jeho zástupce naopak tvrdí, že svět žádná taková pravidla a předpisy nepotřebuje.

Hlavním argumentem přitom je, že AI algoritmy, které dotyčné stroje řídí, jsou již natolik pokročilé, že dokážou spolehlivě rozpoznat přítele od nepřítele.

„Vysoká úroveň autonomie těchto zbraní jim umožňuje operovat v dynamické konfliktní situaci i v různých prostředích při zachování odpovídající úrovně selektivity a přesnosti,“ uvedl ruský delegát podle The Telegraph. „To v důsledku zajišťuje dodržování již existujících pravidel mezinárodního humanitárního práva.“

Měl by o životě a smrti rozhodovat algoritmus?

Netřeba asi říkat, že Rusko je s tímto názorem v menšině. A to navzdory skutečnosti, že zabijácké roboty vyvíjí i řada jiných zemí – např. USA, Čína, či Velká Británie.

„Lidé musí při provádění útoků uplatňovat pravidla mezinárodního humanitárního práva, což zbraně fungující tímto způsobem komplikují,“ prohlásil poradce Mezinárodního výboru Červeného kříže Neil Davison.

„Náš názor je, že žádný algoritmus by neměl rozhodovat o tom, kdo bude žít, nebo zemře,“ dodal.

Titulní foto: Daniel Oberhaus, CC BY 2.0

Diskuze (20) Další článek: Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,