Nějakou chvíli to vypadalo, že Rusko přestane participovat an provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Šéf ruské vesmírné agentury Jurij Borisov totiž loni v červenci naznačil, že jeho země přestane „po roce 2024“ na orbitální stanici vysílat kosmonauty. Důvodem bylo rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem po zahájení invaze na Ukrajinu.
Ve čtvrtek 27. dubna však NASA oznámila, že Rusko souhlasilo s podporou provozu Mezinárodní vesmírné stanice až do roku 2028. Další státy, včetně USA, Japonska, Kanady a účastnických zemí Evropské kosmické agentury, se zavázaly k podpoře až do roku 2030. Tato dohoda znamená, že pokud nedojde k žádným zásadním komplikacím, bude Mezinárodní vesmírná stanice hostit posádky kosmonautů až do plánovaného vyřazení z provozu, které je v současné době stanoveno na rok 2031.
Navzdory Putinově agresi
„Mezinárodní vesmírná stanice je neuvěřitelným partnerstvím, jehož společným cílem je pokrok ve vědě a výzkumu,“ uvedla Robyn Gatens z NASA. „Prodloužení našeho pobytu na palubě této úžasné stanice nám umožňuje využívat výhod více než dvou desetiletí experimentů a demonstrací technologií a také pokračovat v uskutečňování ještě větších objevů, které nás čekají.“
Oznámení Národního úřadu pro letectví a vesmír navazuje na úterní vyjádření jeho šéfa Billa Nelsona během akce v Ottawě, která měla upozornit na lunární misi Artemis II, jíž se příští rok zúčastní čtyři astronauti, včetně Kanaďana Jeremyho Hansena.
Nelson agentuře Reuters řekl, že ačkoli „naprosto nesouhlasí s agresí prezidenta Putina na Ukrajině, spolupráce na palubě vesmírné stanice mezi astronauty a kosmonauty pokračuje velmi profesionálním způsobem bez jakýchkoli zádrhelů“. Očekává, že to tak bude pokračovat až do konce desetiletí.
Blíží se konec
Kromě toho, že je čtvrteční oznámení dobrou zprávou z hlediska mezinárodní spolupráce, je přínosné i pro provoz ISS. Otevírá totiž cestu k dalšímu využívání ruských kosmických lodí Sojuz pro vysílání posádek a nákladu na stanici. Bez nich by se NASA musela při těchto misích spoléhat výhradně na SpaceX Elona Muska.
Výstavba ISS byla zahájena v roce 1998 a střídající se posádky zde začaly pobývat v roce 2000. K dnešnímu dni zařízení, které obíhá asi 400 kilometrů nad Zemí, navštívilo 266 osob z dvaceti zemí. Během pobytu, který obvykle trvá přibližně šest měsíců, využívají členové posádky jedinečné podmínky mikrogravitace k provádění vědeckých experimentů v různých oblastech výzkumu.
Stanice pomalu, ala jistě stárne, a proto má být přibližně za osm let vyřazena z provozu. Soukromé společnosti však plánují výstavbu modernějších vesmírných stanic pro mezinárodní posádky, které budou žít a pracovat na nízké oběžné dráze – zajímavý je v tomto směru například nedávno představený projekt Airbus LOOP.