Rusko provedlo nový test antisatelitního systému PL-19 Nudol

Raketový systém PL-19 Nudol je součástí obrany Ruska proti balistickým raketám. Chrání Moskvu a další významné cíle před případným raketovým útokem. Zároveň se ale může uplatnit i jako zbraň proti satelitům. Systém je schopný zasáhnout a zlikvidovat satelit na nízké oběžné dráze Země.

15. dubna 2020 Rusko uskutečnilo v pořadí již osmý test této zbraně. Podle údajů webových stránek Russian Strategic Forces Blog byla střela systému PL-19 Nudol vypálena z ruského kosmodromu Pleseck, který se nachází na severu Ruska, asi 180 kilometrů jižně od Archangelska.

Odpálená střela uletěla asi 3 tisíce kilometrů a dopadla do chladných vln Moře Laptěvů v Severním ledovém oceánu. Mezinárodní pozorovatelé byli na test upozorněni 11. dubna, kdy Rusko ohlásilo test v systému NOTAM (Notice to Airmen). Tento systém upozorňuje piloty na rozmanité, nejčastěji vojenské události, které mohou ohrozit civilní i vojenský letecký provoz.

Podle informací Secure World Foundation’s Global Counterspace Report byly dva první testy střely systému Nodol neúspěšné, zatímco šest dalších testů se zdařilo. Tento systém vyvíjí ruská zbrojařská společnost Almaz Antey, která se specializuje na rakety dalekého doletu.

Hlavice raket i satelity

Systém PL-19 Nudol je odvozený ze systému A-235, jehož účelem je ničit hlavice balistických střel ve velmi velkých výškách, které už prakticky odpovídají nízkým oběžným drahám. Takový systém by měl být schopný ničit i satelity.

PL-19 Nudol kombinuje v jediné raketě jak schopnost ničit hlavice raket, tak i schopnost likvidovat satelity. Takové antisatelitní zbraně se označují jako DA-ASAT, podle anglického „direct ascent anti-satellite“.

Rusko není jedinou zemí světa, která má k dispozici zbraně typu DA-ASAT. Americké raketové systémy RIM-161 Standard Missile 3 (SM-3), které mohou operovat z lodí anebo z pozemních základen, byly vyvinuty pro likvidaci hlavic balistických střel ještě ve vesmíru, takže rovněž mohou zničit satelit na nízké oběžné dráze.

V roce 2008 zničila střela systému SM-3 v rámci americké operace Burnt Frost nefunkční americký satelit USA-193. Kromě Spojených států a Ruska otestovaly své antisatelitní zbraně i Čína a Indie.

Diskuze (5) Další článek: Western Digital, Seagate i Toshiba čelí naštvaným zákazníkům. Důvodem je použití SMR

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,