Rusko vyrábí protiatomové mobilní kryty. Ochrání desítky lidí před nejhoršími scénáři | Zdroj: Reuters

Zdroj: Reuters

Rusko vyrábí protiatomové mobilní kryty. Ochrání desítky lidí před nejhoršími scénáři

V posledních dnech se z Ruska šíří zprávy o sériové výrobě mobilních protiatomových krytů KUB-M. Moderní bunkry mají tvar přepravních kontejnerů a nabízejí až 54 lidem ochranu před jadernými výbuchy, radioaktivním spadem, explozemi, chemickými látkami nebo požáry.

Kryty jsou koncipovány tak, aby vydržely v extrémních podmínkách až 48 hodin. Díky své modulární konstrukci mohou být rozšířeny o další sekce, čímž se zvýší jejich kapacita. Výzkumný ústav civilní obrany, který stojí za jejich návrhem, klade důraz na mobilitu – lze je snadno přepravit a připojit k inženýrským sítím. Výroba probíhá ve městě Dzeržinsk v Nižněnovgorodské oblasti​.

Sériová výroba mobilních krytů

Zahájení sériové výroby přichází ve velmi napjaté době. Válka na Ukrajině se blíží nebezpečné fázi a rozhodnutí Spojených států poskytnout taktické balistické střely ATACMS vyvolalo v Moskvě obavy z možných útoků na ruské území.

Reakce Kremlu na tento krok zahrnovala úpravu jaderné doktríny, která nyní umožňuje nasazení jaderných zbraní i v případě nenukleárního útoku podporovaného jinou jadernou mocností. Tento vývoj, doprovázený eskalací konfliktu, naznačuje, že se Rusko připravuje na nejnáročnější scénáře.

Kryty KUB-M kombinují inovativní technologie s praktickým designem. Základní konfigurace zahrnuje obytnou část pro až 54 osob a technický blok, který je nezbytný pro jejich provoz. Kromě ochrany vůči záření a explozím jsou tyto kryty vybaveny i pro použití v extrémních klimatických podmínkách, například na Sibiři. Díky mobilitě a rychlé výrobě jde o relativně levnější alternativu ke tradičním stacionárním bunkrům.

Rusko pracuje na ochraně obyvatel už od dob Sovětského svazu. Mnoho starších krytů však zůstalo po rozpadu SSSR v havarijním stavu. Přestože byly některé z nich později opraveny, jejich počet a stav stále neodpovídá aktuálním potřebám. Mobilní kryty KUB-M tak představují nový přístup, který reaguje na rostoucí poptávku po moderní ochraně.

Jsou levnější a mobilní

Podle ruských médií je výroba mobilních ochranných modulů zhruba o polovinu levnější než stavba klasických stacionárních bunkrů. To spolu s možností jejich snadného přesunu činí z KUB-M řešení vhodné nejen pro vojenské, ale i civilní použití. Tyto kryty se mohou stát běžným prvkem ruské infrastruktury.

Vývoj mobilních krytů vyvolal značné znepokojení v USA a Evropě. Ruská aktivita naznačuje, že Moskva může být připravena čelit jaderným scénářům a zároveň si ponechává ve hře možnost tyto zbraně použít. Pro mnoho pozorovatelů je to signál, že napětí mezi Ruskem a Západem dosáhlo kritické úrovně.

Mobilní protiatomové kryty nejsou jen technickým prostředkem, ale i nástrojem propagandy. Jejich sériová výroba vysílá jasný signál, že se Rusko připravuje na nejhorší scénář. Tento krok lze vnímat jako varování Západu, že jaderná eskalace není jen planou rétorikou, ale reálnou možností.

Přestože kryty KUB-M představují technologicky zajímavé řešení, jejich existence připomíná, jak vážná je aktuální situace. Jak řekl nejmenovaný ruský analytik: „Kryty nejsou jen o ochraně, jsou o strachu. A ten je v geopolitice vždy špatným rádcem.“

Zdroje: reuters.com, interestingengineering.com, nypost.com.

Určitě si přečtěte

Články odjinud