Vojenství | Rusko | Zbraně

Rusko vyzkoušelo hypersonickou střelu Avangard

  • Rusko otestovalo hypersonický kluzák Avangard
  • Jde o střelu dosahující rychlosti kolem Mach 27
  • Díky tomu by si s ní zřejmě neporadil žádný stávající systém protivzdušné obrany USA

Putinovské Rusko má stále obavy z amerických systémů protiraketové obrany. Proto se snaží vyvíjet zbraňové systémy, které by byly schopné v případě potřeby americkou obranu překonat. Během vánočních svátků si Rusko nadělilo dárek v podobě testu hypersonického kluzáku Avangard, který je právě jednou z takových zbraní.

Spojené státy v průběhu posledních let vybudovaly několik protiraketových systémů. Zahrnují systém raketové obrany proti hlavicím balistických raket ve střední fázi balistického letu Ground Based Midcourse Defense (GMD), který je umístěný na základnách na Aljašce a v Kalifornii.

Dále systém protivzdušné obrany AEGIS s raketami Standard SM-3, umístěný na amerických válečných lodích na oceánech a v pozemní verzi Aegis Ashore Missile Defense Systém na základně Deveselu v Rumunsku, a také mobilní protivzdušné raketové systémy THAAD a MIM-104 Patriot PAC-3.

Tyto americké systémy protivzdušné obrany slouží primárně k tomu, aby v případě potřeby sestřelily rakety „zlotřilých“ zemí, jako je Severní Korea či Írán. Americká armáda je průběžně testuje s proměnlivým úspěchem. Kapacita těchto systémů by zřejmě stačila na jednotlivé rakety vypálené státy se slabšími arzenály. Odborníci se ale shodnou, že na zastavení případného mohutného útoku raket Ruska jsou tyto systémy ve své dnešní podobě zcela nedostačující.

Rusko se obává překvapivého úderu

Rusko se přesto, alespoň ve svých veřejných vyjádřeních, obává, že by USA mohly překvapivě udeřit a jejich protiraketová obrana by pak znemožnila ruskou odpověď. Nové zbraně, jako je Avangard by to podle Ruska měly změnit.

Kluzák Avangard je extrémně rychlá střela, která by měla být nad síly protiraketové obrany systémů GMD, THAAD i dalších. Ty jsou ostatně navrženy tak, aby byly účinné proti balistickým střelám a nikoliv proti kluzákům, které mají úplně jinou trajektorii letu.

Pokud by Rusko použilo Avangard, tak by s ním mohlo zaútočit právě na americké systémy obrany proti balistickým střelám, a pak spustit velký útok „tradičními“ balistickými jadernými raketami.

Podle dostupných informací je Avangard vybavený scramjetovým pohonem, díky němuž by měl dosahovat rychlosti kolem Mach 27. Tak rychle letící střelu by zřejmě nebylo možné zasáhnout žádným stávajícím americkým systémem protivzdušné obrany. Avangard přitom může nést jak konvenční, tak i jadernou hlavici o síle až přes 2 megatuny TNT.

Titulní foto: Министерство обороны Российской Федерации, CC BY 4.0

Diskuze (59) Další článek: TP-Link se pochlubil meshovou sítí Deco X10 s podporou Wi-Fi 6 [CES]

Témata článku: Technika, Raketa, USA, Vojenství, Rusko, Armáda, Zbraně, Severní Korea, Írán, Balistická střela, Protiraketový systém, Střela, Jaderná hlavice, Balistická raketa, Spojené státy, Protiraketová obrana, Hype, Velký útok, Americká armáda, Vánoční svátek, Obrana, Str, Systém umístěný, Zbraňový systém, Aljaška


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108