Rusko zřizuje první vojenskou jednotku s robotickými tanky

Tisková agentura TASS informoalo o tom, že Rusko zřizuje první vojenskou jednotku, která bude disponovat dálkově řízenými robotickými tanky. Tzv. Uran-9 může být vybaven 30mm dělovými věžemi, plamenomety a protitankovými raketami.

Podle zahraničních médií jde o další jasnou známku toho, že již relativně brzy bude na světových bitevních polích k vidění řada automatizovaných zbraňových systémů.

„Jak oznámil náčelník štábu pozemních vojsk Vasilij Tonkoškurov ministrovi obrany, v rámci ruských ozbrojených sil bude zřízena první jednotka s údernými roboty, která bude provozovat pět robotických systémů Uran-9 nebo dvacet bojových vozidel,“ uvedlo v pátek Ministerstvo obrany Ruské federace.

Připomeňme, že testovací nasazení Uran-9 v Sýrii v roce 2018 se rozhodně neobešlo bez komplikací – tanky prý během různých bojových situací nepodávaly požadované výkony. Defence Blog zaznamenal např. „nestabilní provoz“ 30mm kanonu.

Výrobce robotů, Koncern Kalašnikov, nicméně tvrdí, že od té doby dokázal mnoho z těchto nedostatků odstranit.

Pokud vše půjde dobře, v budoucnu k tankům Uran-9 přibudou další podobná zařízení, která budou plnit rozličné úkoly typu odminovávání či radiační a chemický průzkum. „Očekáváme, že spektrum robotů – po kterých je dnes samozřejmě v armádě poptávka – budeme i nadále rozšiřovat,“ komentoval to ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Foto: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Diskuze (48) Další článek: Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Témata článku: Technika, Vojenství, Armáda, Rusko, Zbraně, Uran, Bitevní pole, Ministr obrany, TASS, Tank, Sýrie, Jednotka, Robot, Ruská federace, Defence Blog, Vojenská jednotka, Ministerstvo obranyJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud