Ruský bojový ledoborec Ivan Papanin zahájil testy na moři. Arktida a její zdroje lákají…

Ruský bojový ledoborec Ivan Papanin zahájil testy na moři. Arktida a její zdroje lákají…

  • Rusko se v posledních letech netají úmysly ovládnout co nejvíce zdrojů surovin v Arktidě
  • Významnou roli v těchto plánech hrají „bojové ledoborce, které byly objednány 4
  • Nejvíce zatím pokročila stavba lodi Ivan Papanin

Rusko se v posledních letech netají úmysly ovládnout co nejvíce zdrojů surovin v Arktidě, které tam po ústupu ledovců kvůli globálnímu oteplování leží jako na podnosu. Součástí tohoto úsilí je i vývoj bojových prostředků, které mohou operovat v arktickém prostředí.

Významnou roli v těchto plánech hrají „bojové ledoborce,“ odborníky také označované jako „arktické korvety.“ Jde o lodě třídy Projekt 23550, oficiálně třídy víceúčelových arktických oceánských hlídkových lodí ruského námořnictva. V dubnu 2016 byly objednány celkem čtyři tyto lodě, přičemž v dnešní době již měly být ve službě. Jejich stavba se ale protahuje.

Nejvíce pokročila stavba lodi Ivan Papanin, jejíž kýl byl založen v Admiralitní loděnici v Petrohradu v dubnu 2017. Podle ruských státních médií Ivan Papanin nedávno vyplul na moře, kde zahájil první testy, které zahrnují ověření funkce pohonu a dalších klíčových palubních systémů. Loď by se časem měla připojit k ruské Severní flotile, není ale jasné, kdy by k tomu mělo dojít.

Lodě třídy Projekt 23550 by měly být schopné operovat v oblastech s ledem silným až 1,5 metru. Posádku tvoří 60 námořníků a loď uveze ještě 50 dalších lidí. Dieselelektrický pohon vyvine rychlost až 18 uzlů (asi 33,3 km/h). Dosah bojového torpédoborce je asi 6 000 námořních mil (asi 11 112 km).

A co výzbroj?

Pokud jde o výzbroj, v současné konfiguraci je Ivan Papanin dle dostupných informací vybavený námořním 76mm kanónem AK-176MA v bojové věži na přídi. V budoucnu by tento kanón mohl být nahrazen pokročilou bojovou věží A190 s námořním 100mm kanónem, který vystřelí až 60 projektilů o váze 26,8 kg za minutu do vzdálenosti přes 20 km.

Součástí výzbroje by se časem měly stát i odpalovací zařízení s 8 kontejnery pro střely rodiny Klub, což jsou varianty ruské střely s plochou dráhou letu 3K14 Kalibr pro odpalování z bojových lodí, určené proti námořním i pozemním cílům. Další možností je rodina podzvukových protilodní střel s plochou dráhou letu Ch-35 s dostřelem cca 130 km, obdoby amerických protilodních střel Boeing Harpoon.

Bojový ledoborec by měl nést na palubě také dva rychlé bojové čluny třídy Projekt 03160 (Raptor). Na zádi je umístěná přistávací plocha, ze které by měl operovat vrtulníky typu Kamov Ka-27 (v kódu NATO „Helix“) v různých variantách, od průzkumných a transportních až po útočné a protiponorkové.

Určitě si přečtěte

Články odjinud