Ruský jaderný ledoborec Arktika je součástí úsilí o dominanci kolem severního pólu

  • Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220
  • Poradí si s téměř 3 metry silným ledem
  • Nové ledoborce poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu

Právě v těchto dnech míří do svého nového domovského přístavu v Petrohradu nejnovější ruský jaderný ledoborec Arktika. Jeho úkolem bude operovat za polárním kruhem, především v souvislosti se severní lodní cestou, která se teď postupně otevírá díky globálnímu oteplování.

Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220. Konstrukce ledoborce započala v roce 2012 a původně měla být dokončena v roce 2017. Postupně ale došlo k řadě odkladů, takže Arktika vyplula až teď.

Loď neustále pronásledují technické problémy. V únoru došlo ke zkratu na zařízení jednoho ze tří 300tunových elektrických motorů ledoborce. Arktika kvůli tomu pluje jen se dvěma funkčními lodními šrouby.

Nový ledoborec o výtlaku 33 tisíc tun měří na délku 173 metrů a jeho konstrukce má výšku 51 metrů. Posádku tvoří 75 námořníků. Loď pohánějí 2 jaderné reaktory RITM-200 o celkovém výkonu 175 MW. Pro srovnání, nová americká letadlová loď USS Gerald R. Ford má výtlak 100 tisíc tun a její jaderné reaktory mají výkon 100 MW.

Arktika prorazí až téměř 3 metry silný led

Lidé si obvykle myslí, že ledoborce prorážejí led tím, že prorážejí z boku. To ale platí jen u velmi tenkého ledu. Ledoborce ve skutečnosti na led najíždějí a drtí ho směrem dolů svým odolným trupem. Arktika si poradí s téměř 3 metry silným ledem.

Ledoborce jsou pro Rusko velmi významné. Více než dva miliony jeho obyvatel žije za polárním kruhem a ledoborce prorážejí cestu lodím, které je zásobují. Zároveň v případě potřeby zasahují, když nějaká loď uvízne v ledu.

Zároveň ledoborce jako je Arktika poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu, především v oblasti severní lodní cesty. Ledoborce tam totiž prorážejí cestu ledem bojovým, transportním i dalším vojenským plavidlům.

S postupným oteplováním se také otevírají nejen nové cesty pro lodě, ale i přístup k doposud nedostupným nalezištím ropy, zemního plynu a dalších cenných komodit. Proto by měl i Západ posilovat své prostředky pro operace v polárních oblastech, včetně ledoborců.

Titulní foto: Hanko, CC BY-SA 4.0

Diskuze (24) Další článek: Vyhledávač Bing mění název na Microsoft Bing, do vínku dostává modernizované logo

Témata článku: Technika, Rusko, Námořnictvo, Lodě, Globální oteplování, Ledoborec, LED, Petrohrad, USS, Ruska, Jade, Pól, Polární kruh, Jaderný reaktor, Rusk, Hanko, Dominance, Dóm, Součást úsilí, Severn, Severní pól, Západ, Tisíc tunSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

THQ Nordic ukázalo dost zajímavých her. Málokterá z nich ale prozradila datum vydání.

Martin Nahodil
OznámeníTHQ Nordic
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy