Ruský jaderný ledoborec Arktika je součástí úsilí o dominanci kolem severního pólu

  • Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220
  • Poradí si s téměř 3 metry silným ledem
  • Nové ledoborce poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu

Právě v těchto dnech míří do svého nového domovského přístavu v Petrohradu nejnovější ruský jaderný ledoborec Arktika. Jeho úkolem bude operovat za polárním kruhem, především v souvislosti se severní lodní cestou, která se teď postupně otevírá díky globálnímu oteplování.

Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220. Konstrukce ledoborce započala v roce 2012 a původně měla být dokončena v roce 2017. Postupně ale došlo k řadě odkladů, takže Arktika vyplula až teď.

Loď neustále pronásledují technické problémy. V únoru došlo ke zkratu na zařízení jednoho ze tří 300tunových elektrických motorů ledoborce. Arktika kvůli tomu pluje jen se dvěma funkčními lodními šrouby.

Nový ledoborec o výtlaku 33 tisíc tun měří na délku 173 metrů a jeho konstrukce má výšku 51 metrů. Posádku tvoří 75 námořníků. Loď pohánějí 2 jaderné reaktory RITM-200 o celkovém výkonu 175 MW. Pro srovnání, nová americká letadlová loď USS Gerald R. Ford má výtlak 100 tisíc tun a její jaderné reaktory mají výkon 100 MW.

Arktika prorazí až téměř 3 metry silný led

Lidé si obvykle myslí, že ledoborce prorážejí led tím, že prorážejí z boku. To ale platí jen u velmi tenkého ledu. Ledoborce ve skutečnosti na led najíždějí a drtí ho směrem dolů svým odolným trupem. Arktika si poradí s téměř 3 metry silným ledem.

Ledoborce jsou pro Rusko velmi významné. Více než dva miliony jeho obyvatel žije za polárním kruhem a ledoborce prorážejí cestu lodím, které je zásobují. Zároveň v případě potřeby zasahují, když nějaká loď uvízne v ledu.

Zároveň ledoborce jako je Arktika poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu, především v oblasti severní lodní cesty. Ledoborce tam totiž prorážejí cestu ledem bojovým, transportním i dalším vojenským plavidlům.

S postupným oteplováním se také otevírají nejen nové cesty pro lodě, ale i přístup k doposud nedostupným nalezištím ropy, zemního plynu a dalších cenných komodit. Proto by měl i Západ posilovat své prostředky pro operace v polárních oblastech, včetně ledoborců.

Titulní foto: Hanko, CC BY-SA 4.0

Diskuze (24) Další článek: Vyhledávač Bing mění název na Microsoft Bing, do vínku dostává modernizované logo

Témata článku: Technika, Rusko, Námořnictvo, Globální oteplování, Lodě, Ruska, Jaderný reaktor, Severní pól, Pól, Hanko, USS, Ledoborec, Západ, Polární kruh, Jade, Petrohrad, Tisíc tun, LED, Dominance, Dóm, Součást úsilí40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple A15 Bionic: Co zvládne 15 miliard tranzistorů v nových iPhonech a iPadech

Apple A15 Bionic: Co zvládne 15 miliard tranzistorů v nových iPhonech a iPadech

** Apple vydal zařízení s novým vlastním čipem A15 Bionic ** Vyroben je opět pomocí 5nm technologie ** Apple poprvé navrhl různé varianty dle zařízení

Karel Javůrek
ČipyiPhoneApple