Rusko | Lodě

Ruský jaderný ledoborec Arktika je součástí úsilí o dominanci kolem severního pólu

  • Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220
  • Poradí si s téměř 3 metry silným ledem
  • Nové ledoborce poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu

Právě v těchto dnech míří do svého nového domovského přístavu v Petrohradu nejnovější ruský jaderný ledoborec Arktika. Jeho úkolem bude operovat za polárním kruhem, především v souvislosti se severní lodní cestou, která se teď postupně otevírá díky globálnímu oteplování.

Arktika je první dokončenou lodí nové třídy jaderných ledoborců, která nese označení Projekt 22220. Konstrukce ledoborce započala v roce 2012 a původně měla být dokončena v roce 2017. Postupně ale došlo k řadě odkladů, takže Arktika vyplula až teď.

Loď neustále pronásledují technické problémy. V únoru došlo ke zkratu na zařízení jednoho ze tří 300tunových elektrických motorů ledoborce. Arktika kvůli tomu pluje jen se dvěma funkčními lodními šrouby.

Nový ledoborec o výtlaku 33 tisíc tun měří na délku 173 metrů a jeho konstrukce má výšku 51 metrů. Posádku tvoří 75 námořníků. Loď pohánějí 2 jaderné reaktory RITM-200 o celkovém výkonu 175 MW. Pro srovnání, nová americká letadlová loď USS Gerald R. Ford má výtlak 100 tisíc tun a její jaderné reaktory mají výkon 100 MW.

Arktika prorazí až téměř 3 metry silný led

Lidé si obvykle myslí, že ledoborce prorážejí led tím, že prorážejí z boku. To ale platí jen u velmi tenkého ledu. Ledoborce ve skutečnosti na led najíždějí a drtí ho směrem dolů svým odolným trupem. Arktika si poradí s téměř 3 metry silným ledem.

Ledoborce jsou pro Rusko velmi významné. Více než dva miliony jeho obyvatel žije za polárním kruhem a ledoborce prorážejí cestu lodím, které je zásobují. Zároveň v případě potřeby zasahují, když nějaká loď uvízne v ledu.

Zároveň ledoborce jako je Arktika poskytují Rusku možnost usilovat o vojenskou dominanci v oblasti severního pólu, především v oblasti severní lodní cesty. Ledoborce tam totiž prorážejí cestu ledem bojovým, transportním i dalším vojenským plavidlům.

S postupným oteplováním se také otevírají nejen nové cesty pro lodě, ale i přístup k doposud nedostupným nalezištím ropy, zemního plynu a dalších cenných komodit. Proto by měl i Západ posilovat své prostředky pro operace v polárních oblastech, včetně ledoborců.

Titulní foto: Hanko, CC BY-SA 4.0

Diskuze (24) Další článek: Vyhledávač Bing mění název na Microsoft Bing, do vínku dostává modernizované logo

Témata článku: Technika, Námořnictvo, Rusko, Lodě, Globální oteplování, Pól, Polární kruh, Ruska, Součást úsilí, Jaderný reaktor, Hanko, Severní pól, LED, Dominance, USS, Petrohrad, Západ, Ledoborec


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4