Ruský vědec plánuje zásahy do genomu lidských embryí

  • Další zemí, kde by se mohly narodit děti s cíleně upravenou dědičnou informací, je Rusko
  • Tamější vědci se netají plány na následování kontroverzního čínského experimentu
  • Rozhodující slovo budou mít politici
Foto: Shutterstock
Ruský vědec plánuje zásahy do genomu lidských embryí | Foto: Shutterstock

V listopadu loňského roku ohlásil čínský vědec Jiankui He narození dvou děvčat z embryí, kterým cíleně upravil dědičnou informaci.  V srpnu 2019 se mělo narodit třetí „geneticky vylepšené“ dítě vzešlé z pokusů kontroverzního čínského vědce.

He se pokusil v oplozených lidských vajíčcích vyblokovat gen CCR5. Opíral se o zjištění, že lidé, kterým z tohoto genu v jednom místě vypadlo 32 písmen genetického kódu, vzdorují infekci virem HIV1. Virus používá pro vstup do bílých krvinek protein, který se vyrábí podle genu CCR5. Pokud gen nefunguje, pak tato „vrátka“ na bílých krvinkách chybí a virus se do buněk nedostane.

Ve dvou případech se dokonce podařilo, že lidé infikovaní virem HIV1 podstoupili v rámci léčby nádorového onemocnění transplantaci kostní dřeně od dárce s nefunkčním genem CCR5 a následně z jejich těla virus zmizel.  Ochranná mutace genu CCR5 se vyskytuje vzácně u obyvatel severní Evropy. Chrání tam asi 1 % všech lidí. Obyvatelé Číny ji nemají.

Rus následuje Číňany

Jiankui He podnikl svůj silně kontroverzní experiment v rozporu s čínskými zákony a to krajně nešťastným způsobem. Oběma děvčatům s vysokou pravděpodobností odolnost k viru HIV1 nezajistil a navíc je ohrozil nežádoucími vedlejšími účinky zákroku. He je v současné době nezvěstný. Čínské úřady ho začaly začátkem prosince 2018 vyšetřovat a od té doby se neobjevil na veřejnosti. Podle některých zdrojů mu hrozí i trest smrti.

Představa, že  Jiankui He byl „osamělý střelec“, se ukazuje jako naivní. O jeho počínání vědělo minimálně padesát vědců a to zdaleka ne jen v Číně. O pokusu si s ním korespondovali i vědci z USA a nechyběli mezi nimi ani laureáti Nobelovy ceny. Řada klinik projevila zájem o postup, který He využil, a netajila se touhou s Číňanem spolupracovat na genetické úpravě dalších dětí.

Celkem otevřeně se přihlásil k úpravě dědičné informace lidských embryí a tvorbě geneticky vylepšených dětí ruský biolog Denis Rebrikov. Už v létě 2019 vyhlásil, že zopakuje čínský pokus, ale provede ho „pořádně“. A to nejen po formální stránce – tedy s povolením ruských úřadů,  ale také s ohledem na vlastní zásah do genomu embryí. Hodlal přesně imitovat přírodní mutaci genu CCR5, v čemž He žalostně selhal.

Cílem gen vyvolávající hluchotu

Nejnovější zprávy z Ruska publikované v předním vědeckým časopisem Nature signalizují, že Rebrikov ze svých ambicí neslevil, ale mění plány. Nepodařilo se mu získat pár, který by souhlasil s úpravou dědičné informace embrya zajišťující odolnost k viru HIV1. Předběžně je ale domluven s párem, který má těžce poškozený sluch v důsledku mutace genu GJB2.

 Oplozením ve zkumavce by mělo vzniknout embryo, kterému by Rebrikov poškozený gen cíleně opravil. Z něj by se narodilo normálně slyšící dítě, které by pak už poruchu sluchu nepřenášelo na další generace. Podle některých zpráv ale pár z předběžné dohody vycouval. Rebrikov však v rozhovoru pro Nature tvrdí, že se realizace plánů pouze odsouvá, protože pár řeší soukromé problémy zdravotního rázu. 

Rozhodne Putin?

Rebrikov zatím nelení a podniká přípravné práce. Odzkoušel si korekci poškozeného genu GJB2 na tělních buňkách lidí, kteří v důsledku této mutace neslyší. V dalším experimentu si odzkoušel zacílení na gen GJB2 ve vajíčku slyšící ženy.  Klíčem pro uskutečnění jeho ambiciózních plánů se ale zřejmě ukáže svolení ruských úřadů. 

Rebrikovovo pracoviště na moskevské Pirogovově ruské národní univerzitě pro medicínský výzkum nedávno navštívila Maria Voroncová, která má v etických otázkách medicínského výzkumu v Rusku hlavní slovo. O tom, jaké dojmy si z diskuse s Rebrikovem, jeho zastánci i oponenty odnesla, se neví nic.

Podobně mlčí i ruská ministryně zdravotnictví Veronika  Skvorcová. Podle zahraničních sdělovacích prostředků může o „zelené“ pro Rebrikova nakonec rozhodovat ruský prezident Vladimír Putin.

Jak se situace vyvine, se dá jen těžko předvídat. Naopak, zcela jisté je, že Rebrikov není ve světě zdaleka jediný, kdo se o něco podobného snaží.  Ti ostatní ale zjevně mlčí a možná o to pilněji se činí v laboratořích. Trojice čínských dětí s cíleně pozměnou dědičnou informací zcela jistě nezůstane nadlouho osamocena.

Pramen: Nature

Diskuze (19) Další článek: Pentagon se stěhuje do cloudu. Poběží na Azure i A.I. od Microsoftu

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Evropa, USA, Rusko, Čína, Děti, Genetika, Politika, Mutace, Lidé, DNA, Buňky, Embryo, Gen, Nature, Dědičná informace, Nešťastný, Genom, Virus, Počínání, Ruský vědec, Ministr zdravotnictví, Zásah, ČíňanNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety