Rusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

  • Ruská herečka Julija Pěresild se na podzim vydá na Mezinárodní kosmickou stanici.
  • Na vesmírném komplexu pobude týden a společně s režisérem Šipenkem tam natočí film.
  • Natáčet chtějí na stanici také Japonci a Američané.

Rusko chce ještě letos na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) natočit film. Ve čtvrtek Roscosmos uveřejnil, že hlavní protagonistkou bude herečka Julija Pěresild (*1984), která si mimo jiné zahrála ve filmu Bitva o Sevastopol.

Na ISS stráví týden

Výměna posádek na ISS je v poslední době trochu složitější a to nejen kvůli tomu, že na stanici začal létat Crew Dragon. Pro pochopení logistiky okolo natočení filmu se musíme vrátit v čase více než měsíc zpět.

Dne 9. dubna přistála u ISS ruská kosmická loď Sojuz MS-18. Na palubě byli dva Rusové a jeden Američan: Oleg Novickij, Pjotr Dubrov a Mark T. Vande Hei.

Dne 5. října odstartuje Sojuz MS-19. Na palubě bude kosmonaut Anton Škaplerov, který už byl na ISS jako člen stále posádky celkem třikrát. Ve vesmíru strávil dohromady 533 dní. 

Společně s ním poletí filmaři. Na palubě bude režisér Klim Šipenko a herečka Julija Pěresild

Oba stráví na stanici zhruba týden a na Zemi se vrátí 13. října v Sojuzu MS-18. Společně s nimi poletí domů Oleg Novickij. Další dva členové posádky „dubnového“ Sojuzu se vrátí až na konci března 2022, což znamená, že si pobyt na stanici protáhnou nad rámec klasického půlročního pobytu. Na Zemi se vrátí v Sojuz MS-19 společně se Škaplerovem.

Celovečerní film s pracovním názvem „Výzva“ je součástí rozsáhlého vědeckého a vzdělávacího projektu, v jehož rámci se plánuje také natočení série dokumentárních filmů o podnicích raketového průmyslu a specialistech, kteří se podílejí na výrobě nosných raket, kosmických lodí a pozemní kosmické infrastruktury. 

Záložní posádkou pro misi jsou Alexej Dudin a herečka Alena Mordovina.

Letos poletí také Júsaku Maezawa

V prosinci k ISS odstartuje ke stanici Sojuz MS-20. Kromě ruského kosmonauta Alexandra Misurkina budou na palubě i dva Japonci – Jozo Hirano a Júsaku Maezawa. Oba na stanici natočí dokumentární film. Po 12 dnech vrátí zpět na Zemi i s Misurkinem. 

Administrativně let zajišťuje americká firma Space Adventures, který už v minulosti vyslala na ISS sedm vesmírných turistů. 

Maezawa má ale daleko větší plány. V září 2018 oznámil, že podnikne oblet okolo Měsíce. V současné době vybírá své spolucestující na cestu okolo našeho vesmírného souseda v kosmické lodi Starship. 

Točit chtějí také Američané

Na ISS by v nejbližší době mělo zamířit daleko více kosmických turistů. Komerční mise chce zahájit firma Axiom, která k tomu využije Crew Dragon od SpaceX.

K prvnímu letu by mělo dojít na začátku příštího roku. Při některém z dalších letů mají na stanici vyrazit herec Tom Cruise společně s režisérem Dougem Limanem.

Diskuze (31) Další článek: Noční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Rusko, Crew Dragon, Měsíc, Sojuz, Američan, Roscosmos, Režisér, Anton Škaplerov, Tom Cruis, Space Adventures, Film, Júsaku Maezawa, Oleg Novickij, Axiom, Stanice, Herečka, ISS, Doug LimanIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna