Rusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

  • Ruská herečka Julija Pěresild se na podzim vydá na Mezinárodní kosmickou stanici.
  • Na vesmírném komplexu pobude týden a společně s režisérem Šipenkem tam natočí film.
  • Natáčet chtějí na stanici také Japonci a Američané.

Rusko chce ještě letos na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) natočit film. Ve čtvrtek Roscosmos uveřejnil, že hlavní protagonistkou bude herečka Julija Pěresild (*1984), která si mimo jiné zahrála ve filmu Bitva o Sevastopol.

Na ISS stráví týden

Výměna posádek na ISS je v poslední době trochu složitější a to nejen kvůli tomu, že na stanici začal létat Crew Dragon. Pro pochopení logistiky okolo natočení filmu se musíme vrátit v čase více než měsíc zpět.

Dne 9. dubna přistála u ISS ruská kosmická loď Sojuz MS-18. Na palubě byli dva Rusové a jeden Američan: Oleg Novickij, Pjotr Dubrov a Mark T. Vande Hei.

Dne 5. října odstartuje Sojuz MS-19. Na palubě bude kosmonaut Anton Škaplerov, který už byl na ISS jako člen stále posádky celkem třikrát. Ve vesmíru strávil dohromady 533 dní. 

Společně s ním poletí filmaři. Na palubě bude režisér Klim Šipenko a herečka Julija Pěresild

Oba stráví na stanici zhruba týden a na Zemi se vrátí 13. října v Sojuzu MS-18. Společně s nimi poletí domů Oleg Novickij. Další dva členové posádky „dubnového“ Sojuzu se vrátí až na konci března 2022, což znamená, že si pobyt na stanici protáhnou nad rámec klasického půlročního pobytu. Na Zemi se vrátí v Sojuz MS-19 společně se Škaplerovem.

Celovečerní film s pracovním názvem „Výzva“ je součástí rozsáhlého vědeckého a vzdělávacího projektu, v jehož rámci se plánuje také natočení série dokumentárních filmů o podnicích raketového průmyslu a specialistech, kteří se podílejí na výrobě nosných raket, kosmických lodí a pozemní kosmické infrastruktury. 

Záložní posádkou pro misi jsou Alexej Dudin a herečka Alena Mordovina.

Letos poletí také Júsaku Maezawa

V prosinci k ISS odstartuje ke stanici Sojuz MS-20. Kromě ruského kosmonauta Alexandra Misurkina budou na palubě i dva Japonci – Jozo Hirano a Júsaku Maezawa. Oba na stanici natočí dokumentární film. Po 12 dnech vrátí zpět na Zemi i s Misurkinem. 

Administrativně let zajišťuje americká firma Space Adventures, který už v minulosti vyslala na ISS sedm vesmírných turistů. 

Maezawa má ale daleko větší plány. V září 2018 oznámil, že podnikne oblet okolo Měsíce. V současné době vybírá své spolucestující na cestu okolo našeho vesmírného souseda v kosmické lodi Starship. 

Točit chtějí také Američané

Na ISS by v nejbližší době mělo zamířit daleko více kosmických turistů. Komerční mise chce zahájit firma Axiom, která k tomu využije Crew Dragon od SpaceX.

K prvnímu letu by mělo dojít na začátku příštího roku. Při některém z dalších letů mají na stanici vyrazit herec Tom Cruise společně s režisérem Dougem Limanem.

Diskuze (31) Další článek: Noční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,