Ruští žoldáci operují na Ukrajině s bizarními Wagner-Wagony. Jako by přijely ze světa Mad Maxe

  • Wagnerova skupina používá i improvizované bojové prostředky, jako jsou bizarní Wagner-Wagony
  • Jde o obrněná vozidla Chekan typu MRAP, postavená na podvozku Ural-432007-0111-31
  • Wagner-Wagony vznikly jako prostředek pro boj s lehce vyzbrojeným nepřítelem

Není tajemstvím, že na Ukrajině v řadách ruských invazních sil operují i ruští žoldáci takzvané Wagnerovy skupiny, pojmenované po přezdívce vojenského velitele Dmitrije Utkina,  „Wagnera,“ který neskrývá sympatie k nacismu.

K založení Wagnerovy skupiny se 26. září 2022 přiznal miliardář Jevgenij Prigožin, přezdívaný „Putinův šéfkuchař,“ ačkoliv to dříve vehementně popíral. Podle investigativních novinářů využívá Rusko Wagnerovu skupinu od roku 2014 na „špinavou práci“ v řadě zemí, počínaje konfliktem v Sýrii.

Z řady míst, kde tito žoldáci působí, přicházejí zprávy o brutalitě a páchání válečných zločinů, včetně hromadných poprava a mučení zajatců. Z původních asi 250 členů se Wagnerov skupina rozrostla na více než 50 tisíc, kvůli bojům na Ukrajině, kde jich již zřejmě přes 9 tisíc padlo.

Tito žoldáci stále více hrají roli speciálních jednotek ruské armády a využívají armádní infrastrukturu, například nemocnice nebo transportní prostředky. Pokud jde o výzbroj, Wagnerova skupina využívá mnoho zbraňových systémů pravidelné ruské armády, včetně těch nejmodernějších.

I Wagnerovu skupinu ale těžce zasáhly ztráty, které na Ukrajině postihly ruské jednotky, jak na lidské síle, tak i na obrněné technice. Wagnerova skupina se snaží rekrutovat nové členy ve věznicích i na dalších místech a ke slovu se dostaly i improvizované bojové prostředky, jako jsou bizarní Wagner-Wagony.

Jde o obrněné vozidlo Chekan typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), postavené na podvozku Ural-432007-0111-31. Tento obrněnec je do jisté míry chráněný proti minám a improvizovaným výbušným zařízením, stejně jako proti palbě lehkých ručních zbraní.

Žoldáci Wagnerovy skupiny tato vozidla používají od konfliktu v Sýrii. Je na nich patrné, že vznikly jako prostředek pro boj s lehce vyzbrojeným nepřítelem, jako jsou skupinky povstalců, které nemají k dispozici žádné těžké zbraně.

Převoz jednotek na bojiště

Na Ukrajině byly Wagner-Wagony poprvé spatřeny na přelomu května a června 2022. Jejich hlavní role na Ukrajině spočívá v převozu jednotek na bojišti, kterým poskytuje určitou ochranu. Tyto obrněnce mají v některých případech k dispozici improvizované zbraně.

Na snímcích se například objevil Wagner-Wagon s namontovanou věží osmikolového obrněného vozidla BTR-80 z osmdesátých let. Má k dispozici těžký kulomet KPVT ráže 14,5 mm s koaxiálním lehkým kulometem PKT ráže 7,62 mm.

Tato improvizovaná obrněná vozidla by se dobře uplatnila v nějakém fiktivním postapokalyptickém světě. Na Ukrajině sice mohou podnikat relativně rychlé nájezdy na pěchotu na frontové linii, ale setkání s ukrajinskými dělostřelci, tanky nebo ručními protitankovými zbraněmi je pro ně nepochybně často fatální. Proto je jejich použitelnost jen omezená.

Diskuze (56) Další článek: Ulož.to se mění na Ulož.to Disk. Jde primárně o soukromý cloud, mrk, mrk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,