S dronem k aktivní sopce. Islandské záběry Petra Jana Juračky berou dech

Petr Jan Juračka – velmi dobrý fotograf, velmi špatný kajakář, pilot dronů, vědec, cestovatel, horolezec, autor pořadu Ze života fotografa na Mall.TV. Island ho uhranul už při první návštěvě a když začala sopka Fagradalsfjall chrlit lávu, vydal se tam podruhé.

Vzal s sebou i drony. Čtyři. Pro jistotu. Totiž létání nad aktivním vulkánem má „jistá specifika“. A vyplatilo se. Záběry z Islandu jsou úžasné a není divu, že si vysloužily titul Drone Video Of the Week na prestižním dronovém portálu Airvuz. Ve videu na Mall.TV (výše) uvidíte stejné záběry, jen obohacené o komentáře a přetavené do podoby vlogu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S jakou technikou se vydat na Island (nejen k sopce)?

Petr na podzim na Islandu létal s DJI Mavic 2 Pro, teď si k vulkánu vzal ještě DJI Phantom 4 Pro, Mini 2 a nový FPV. Zeptali jsme se Petra, jaká jsou rizika létání v takových extrémních podmínkách a kolik strojů ugriloval:

Létat nad vulkánem není samozřejmě úplně bezpečné a je dobré si být vědom rizik s tím spojených. To první je podle mě srážka s jiným dronem, nebo hůře s letadlem či vrtulníkem. Kolem vulkánu je neustálý letecký provoz a je potřeba dbát alespoň krapet nějaké obezřetnosti. Tím druhým je pak samozřejmě láva – stačí letět o kousek blíže, než je zdrávo, a dojde k utavení podvěsku dronu – obvykle senzorů anebo kamery či gimbalu. Na Islandu je toto asi nejčastější příčina havárií, nebo poškození dronu.

Další nebezpečí se schovává naopak v nízkých teplotách – před letem je dobré baterii alespoň trochu ohřát tělesným teplem na alespoň 12 anebo lépe 15 stupňů. Podchlazená baterie může nečekaně vypovědět službu v okamžiku pár minut po startu, kdy je člověk nad lávou… Poslední výrazné nebezpečí pak představuje rušení – provoz mnoha desítek dronů v jeden okamžik může způsobit nečekanou ztrátu signálu, takže doporučuju mít dobře nastavený tzv. fail-safe systém pro bezpečný autonomní návrat domů, tedy na místo startu :-)

Ke konkrétním dronům. Mini 2 jsem nakonec nebral až k sopce – hodně tam foukalo a měl jsem strach, že by to nemusel zvládnout. Naopak Phantom a FPV tohle zvládají v pohodě. Vlastně FPV dokáže létat i v tak silném větru, že jsem já měl problém stát. Poslední informace – grilování dronů se nekonalo, všechny jsem bezpečně vrátil do DJIcopter :-)

Diskuze (2) Další článek: Jon Bot Jovi je stroj, který zahraje i ten nejtěžší song ze hry Guitar Hero

Témata článku: Drony, Cestování, Island, Sopka, DJI Phantom, DJI Mavic, Petra, FPV, Phantom, Dech, Fotograf, Záběr20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek
U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

** Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec ** Zumwalt nedávno během cesty z Kalifornie na Aljašku proplul dvěma bouřemi ** Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Velká paráda s ANC: Test true wireless sluchátek Bose QuietComfort Earbuds

Velká paráda s ANC: Test true wireless sluchátek Bose QuietComfort Earbuds

Mají parádní zvuk, který vás přinutí poslouchat staré nahrávky znovu a znovu, a objevovat v nich nové rozměry. Bose prostě zase ukázal, že umí udělat výborná sluchátka.

Jakub Michlovský
SluchátkaTesty