S odhalením lesních požárů mají pomáhat čidla na stromech poháněná slunečním světlem

Zatímco v domácnosti lze řešit varování na vznikající požár pomocí detektorů kouře, ve venkovních prostorách je situace o něco složitější. Včasná detekce přitom hraje velmi zásadní roli v tom, jak rychle a případně zda vůbec se podaří požár uhasit.

Americký startup Torch Sensors hodlá přenést technologii, používanou dosud jen v uzavřených prostorách, do volné přírody. A to doslova – nabízí totiž detektor, který lze pomocí vrutů namontovat na stromy v lese. Jeden senzor přijde na 299 amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 6 700 Kč, přičemž poskytuje detekci ohně až na ploše 10 akrů (40 468 m2).

Detektory požárů v lese

Myšlenka na exteriérový detektor požáru vznikla už několik let před založením firmy, když spoluzakladatel a provozní ředitel Vasilij Tremsin ještě chodil na střední školu. „Nápad jsem rozvíjel už na střední škole v roce 2017 v rámci vědeckého veletrhu. V mém posledním ročníku byly v Napa Valley obrovské požáry, které zničily polovinu města Napa,“ řekl v rozhovoru pro magazín TechCrunch.

„Moje škola byla na týden zavřená, protože ve vzduchu bylo velké množství kouře. Byla to hrozná situace, lidé přišli kvůli škodám o miliardy dolarů. Vždycky jsem dělal vědecké projekty, které řešily nějaký problém, a žádný takový detektor pro venkovní prostředí neexistoval.“ uvedl Tremsin.

Výsledkem je exteriérový senzor, který dokáže zaznamenávat světlo, teplo a kouř. Když údaje dosáhnou určité prahové hodnoty, odešle se upozornění do aplikace v mobilním telefonu majitele. Zařízení obsahuje integrovanou termokameru, která je v současné verzi určena pouze pro detekci. Budoucí generace snímače by mohla přinést živý přenos – například prostřednictvím vestavěné nebo připojené kamery.

Senzor je napájen baterií, která je během slunečných dní nabíjena malým solárním panelem, a dle výrobce vydrží nejméně 5 let. Díky tomu je prakticky soběstačný a dokáže fungovat bez ohledu na aktuální podmínky – ve dne i v noci. Kromě infrakamery umí indikovat požár také pomocí snímače, který vyhodnocuje kvalitu vzduchu, detekuje zplodiny hoření a měří teplotu a vlhkost.

Meshová síť v lese

Na rozdíl od člověka se Torch nespoléhá jen na to, že něco vidí nebo cítí. Výsledky jsou ověřovány pomocí chytrých algoritmů, které mají za úkol eliminovat falešně pozitivní poplachy. Senzory Torch, umístěné každých 10 akrů, dokážou díky tomu detekovat i malé požáry s nebývalou jistotou.

Výhodou při nasazení v odlehlých oblastech je fakt, že zařízení Torch komunikují lokálně prostřednictvím rádiových signálů, přičemž pro stovky senzorů stačí pouze jedno zařízení připojené k Wi-Fi. Zařízení se navzájem propojují v síti „mesh“ a díky vzájemné komunikaci dokážou odeslat varování i z míst, kde není žádné nebo jen slabé pokrytí mobilní sítě.

Zařízení jsou konstruována tak, aby fungovala v nepříznivém počasí, horku i chladu – a to i po velmi dlouhou dobu. Jsou odolná vůči UV záření, prachu, vodě, znečištění, mlze a extrémnímu větru. V případě jakýchkoli technických problémů je zákazník okamžitě informován prostřednictvím SMS.

Nutno uznat, že firma velmi dobře načasovala svůj vstup na trh. Spolu s probíhajícími klimatickými změnami, které vedou k suchu a vyšším teplotám, jsou lesní požáry stále aktuálnějším tématem i v zemích, kde byly dosud spíše výjimečné. V příštích letech lze očekávat další nárůst počtu podobných událostí, na které je nutné co možná nejrychleji reagovat.

Diskuze (10) Další článek: Vyzkoušejte AI robota Claude. Konkuruje Bingu a ChatGPT, umí česky a platí ho Google

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,