Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

  • Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur
  • Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů
  • To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Francouzský CAESAR (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie) od společnosti Nexter je samohybná houfnice ráže 155 mm, která je instalovaná na podvozku nákladního automobilu. Od roku 2003 je má ve výzbroji francouzská armáda a v dnešní době i armády dalších zemí. Má za sebou i bojové zkušenosti. Během příštích let pořídí 52 těchto pozoruhodných houfnic rovněž armáda ČR.

V těchto dnech oznámila americká společnost Raytheon, že ve spolupráci s Nexterem použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur, kterou vyvinul právě Raytheon s dalšími partnery. Od roku 2007 je tato munice využívána v bojových operacích, ale její vývoj a modernizace neustále pokračují.

Nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Při zmíněném testu zasáhla munice Excalibur po vypálení houfnicí CAESAR dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů. To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému. Jak uvádí Sam Deneke z vedení společnosti Raytheon, integrace munice Excalibur s houfnicí CAESAR přidává této munici s prodlouženým dostřelem a vysokou přesností zásahu novou úroveň mobility.

Americká armáda a partnerské země tím získají pokročilý dělostřelecký systém s větší flexibilitou pro využití při rozmanitých bojových operacích. Propojení francouzské samohybné houfnice a americké pokročilé dělostřelecké munice podle Denekeho dokládá široké možnosti použití této munice s různými zbraňovými systémy.

Test s rekordním dostřelem představuje významný milník a předznamenává operační nasazení houfnic CAESAR s municí Excalibur. Jak podotýká Thierry Soulat z vedení společnosti Nexter, tento rekord, stejně jako zájem armád řady zemí, potvrzuje významné postavení houfnice CAESAR, která je podle Soulata nejúspěšnějším dělostřeleckým systémem instalovaným na nákladním automobilu dnešní doby.

Test rovněž potvrdil kompatibilitu houfnice CAESAR se standardy NATO, ať jde o konvenční nebo chytrou munici.

Projektil Excalibur, který má k dispozici GPS navigaci, představuje vysoce přesnou zbraň, která je schopná zasáhnout cíl s odchylkou menší než 2 metry. Tato munice je velmi účinná v celém rozsahu dostřelu i za všech povětrnostních podmínek.

Excalibur mohou kromě houfnice CAESAR využívat i houfnice M777, M109, M198, Archer Artillery System, PzH 2000 nebo Santa Bárbara Sistemas 155/52 APU-SIAC. Kompatibilní pravděpodobně budou i další dělostřelecké systémy ráže 155 mm.

Titulní foto: Daniel Steger (Lausanne, Switzerland), CC BY-SA 1.0

Diskuze (19) Další článek: Craob X je první notebook zcela bez konektorů. Vše včetně nabíjení řeší bezdrátově

Témata článku: Vojenství, USA, Armáda, GPS, Zbraně, NATO, Rekordy, Switzerland, Excalibur, Munice, Dostřel, Samohybná houfnice, Projektil, Caesar, Armáda ČR, Raytheon, Francouzská armáda, Dělostřelecký systém, Lausanne, Test, Houfnice, Rekord, NexterSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

** Microsoft uspořádal konferenci Build 2022 ** Mapa ukáže, kam dojedete vlakem ze svého města ** Podívali jsme se na základní typy řemínků

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět