Galileo konečně funguje. Evropská odpověď na GPS měla týdenní výpadek

Aktualizováno 18. července v 17:00: Zdá se, že je Galileo zpět. Podle stavového webu je již většina družic v režimu USABLE, což znamená, že vysílají korektní signál pro přijímače.

Klepněte pro větší obrázek
V seznamu zachycených družic lokalizačním čipem na mobilu se v aplikaci GPSTest po týdnu opět zobrazila modrá vlaječka EU (Galileo).

Aktualizováno 17. července v 8.30: Evropský úřad odpovědný za provoz Galilea dnes vydal novou zprávu, ve které jen znovu potvrzuje, že systém od 11.–12. července částečně není v provozu. Přijímače, které používají i jiné satelitní navigační sítě, fungují, ale z Galilea stále nezískají žádné informace. Na opravě pozemní infrastruktury, která je příčinou problémů, se pracuje, ale „Je příliš brzy na to, abychom potvrdili přesný termín obnovy služby.“ 


Představte si, co by se stalo, kdyby na několik dnů vypadl satelitní navigační systém GPS. Totéž se aktuálně děje evropskému systému Galileo, který už od čtvrtka nefunguje.

Na prvním z následující dvojice obrázků můžete vidět, jak vypadá obvyklý příjem satelitů. Galileo je označeno vlaječkou Evropské unie. Na druhém obrázku je současný stav. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Použili jsme aplikaci GPSTest (Google Play), kterou pro testování doporučuje i tým Galilea

První upozornění na problém se na webu European GNSS Service Centre, tedy organizace spravující systém Galileo, objevilo ve čtvrtek 11. července v 16.45. Úřad upozornil, že od tří hodin ráno se uživatelé mohou u všech satelitů Galilea setkávat s problémy a signál nemusí být dostupný. I přes slib obnovy služby „co nejrychleji to půjde“ nebyl zmíněný žádný termín.

V sobotu 13. července ve 22.15 vyšla další zpráva. Tentokrát už nešlo jen o stav, kdy má služba jen horší kvalitu, Galileo přiznalo, že má kompletní výpadek, jeho signál není použitelný a není jasné, kdy provoz služby bude obnoven.

Klepněte pro větší obrázek 
Všechny satelity jsou oficiálně ve stavu Not usable. Zdroj: Galileo System Status

Podle webu Inside GNSS by příčina výpadku mohla být v italském zařízení Precise Timing Facility. Tato pozemní stanice generuje přesný časový signál, vysílá ho do konstelace satelitů Galileo a přijímače uživatelů na Zemi potom mohou z časových rozdílů zjistit polohu.

Tip: Kdyby vás zajímaly podrobnosti k Precise Timing Facility, na této stránce si můžete prohlédnout nebo stáhnout PDF.

Aktualizováno 14. července v 23.15: Evropský úřad GNSS, který Galileo spravuje, vydal první zprávu s podrobnostmi. Potvrdil, že příčina problému je na Zemi, v infrastruktuře spojené s generováním přesného času, který je třeba pro správnou funkčnost satelitního navigačního systému.

Postižena byla služba pro zjišťování polohy. Oproti tomu služba SAR (Search and Rescue) používaná pro lokalizaci a pomoc lidem v nouzových situacích, zůstává funkční.

Stále chybí předpokládaný termín uvedení Galilea do provozu.

Aktualizováno 15. července ve 12.00: Systém Galileo je stále nefunkční a Evropský úřad GNSS neposkytuje žádné další informace. Výpadek znamená drobný problém například pro některá evropská meteorologická centra, která už systém Galileo používala jako primární. Nicméně záloha v podobě osvědčeného amerického systému GPS, případně ruského GLONASS, nezpůsobuje žádné výpadky u koncových služeb. 

Evropská komise začátkem června schválila pro Galileo navýšení rozpočtu o 75 % oproti roku 2019 a v příštím roce by se mělo na provoz a rozšiřování investovat v přepočtu 33 miliard korun. Cílem je, aby do konce roku 2020 evropský poziční systém využívalo alespoň 1,2 miliardy uživatelů (respektive zařízení).  Současný výpadek však může systému Galileo natolik pošramotit pověst, že tato meta nemusí být dosažitelná. 

Aktualizováno 16. července v 6.30: Webu Inside GNSS potvrdil další zdroj informaci, že příčinou problému je selhání pozemního zařízení Precise Time Facility, které družicím poskytuje přesný čas. Galileo provozuje dvě tato střediska, hlavní v Itálii a druhé v Německu, záloha však v tomto případě nepomohla. Zdroj webu navíc dodává, že za dvěma dalšími většími výpadky Galilea, které se objevily v uplynulých dvou letech, také byly problémy s Precise Time Facility.

Diskuze (83) Další článek: Starlink Elona Muska není jediný. Satelity OneWeb nabízejí rychlost 400 Mb/s

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,