Satelitní snímky naznačují, že Severní Korea trénuje kamikaze delfíny

  • Severní Korea pravděpodobně trénuje delfíny pro ofenzivní vojenské operace
  • Satelitní snímky totiž zachytily zařízení, které velmi připomíná výcvikový prostor
  • Zároveň se zdá, že se tyto aktivity rozrůstají

O tom, co se děje velmi uzavřené a tajnůstkářské Severní Koreji, máme jen kusé informace. Podstatnou část z nich přitom přinášejí satelitní snímky. A právě satelitní snímky v nedávných letech prozradily, že součástí militaristických snah této bizarní východoasijské diktatury, je se vší pravděpodobností i vojenský výcvik delfínů pro ofenzivní operace.

Satelitní snímky totiž zachytily zařízení, které velmi připomíná výcvikový prostor, v němž se delfíni připravují na vojenské mise. Odborníci jsou přesvědčeni, že vzhledem k agresivnímu chování Severní Koreje jsou na tomto místě cvičení delfíni pro útoky na lodě protivníka. Zároveň se zdá, že se tyto aktivity rozrůstají. Zařízení se totiž během satelitních pozorování ještě podstatně zvětšilo.

Objevené místo se nachází na jednom z posledních přítoků severokorejské řeky Tedong, asi 13 kilometrů od ústí řeky do Žlutého moře. V roce 2016 se na této lokalitě objevily 2 ohrady pro vodní živočichy.

Během loňského roku (2019) se jejich počet zvýšil na 5. Podle odborníků jsou tyto ohrady velmi podobné zařízením, v nichž US Navy a také ruské námořnictvo trénují mořské savce. Jak Američané, tak i Rusové mají programy, v nichž se zvířata učí detekovat potápěče nebo třeba miny.

Rybí farmy?

US Navy označují delfíny svým žargonem jako Mark 7 Marine Mammal System a v dnešní době je cvičí například na vyhledávání a označování min, které pak zneškodní lidští potápěči. Ruské námořnictvo zase zřejmě používá delfíny k ochraně lodí v oblasti námořní základny, kterou má Rusko v syrském přístavu Tartús.

Severní Korea a její příznivci razí vysvětlení, že jde o rybí farmy. Ty ale vypadají odlišně a mají jinou konstrukci. Na samotné řece Tedong je takových farem celá řada, a je možné je jednoduše porovnat s objeveným zařízením. Další věc je, že se zmíněné zařízení se nachází v místech, kde je brakická, tedy mírně slaná voda, která je pro delfíny přijatelná.

Proč trénují delfíny? Severní Korea má k dispozici určitý arzenál pro námořní či obojživelné operace menšího rozsahu. V posledních letech podnikají provokace, v nichž útočí na jihokorejské vojenské i civilní lodě a další cíle v blízkosti moře.

V roce 2016 zveřejnil Guardian výpověď ruského důstojníka, který se podílel na sovětském a pak ruském vojenském programu výcviku delfínů kamikaze. Jejich úkolem mělo být dopravit k lodi protivníka nálož a zničit ji. Právě takové mise by se Severní Koreji hodily.

Titulní ilustrační foto: NASA

Diskuze (21) Další článek: Sóiči Noguči: „Crew Dragon je lepší než raketoplán Space Shuttle i Sojuz.“

Témata článku: Vojenství, Zvířata, Satelit, Zbraně, Armáda, Severní Korea, Lodě, Kam, Výpověď, Arzenál, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony sjednocené i rozdělené značky Sony Ericsson, které měly „něco navíc“

Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony sjednocené i rozdělené značky Sony Ericsson, které měly „něco navíc“

** Sony, Ericsson a Sony Ericsson mají za sebou bouřlivou historii ** V minulosti všechny tyto firmy dodaly na trh zajímavé telefony ** Část z nich se nesmazatelně zapsala do historie

Martin Chroust
LegendyHistorie
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda