Kosmický vandal Musk! Tohle je cesta do pekel! Starlink 12 tisíc satelitů. Amazon dalších 12 tisíc, Microsoft 20 tisíc a to jsme jenom v Americe. Přidá se Rusko a EU s několika desítkami tisíc. Japončíci nezůstanou pozadu. Čína na oběžnou dráhu vychrlí klidně 100 tisíc satelitů. Někdo by toho džina měl zacpat zpátky do lahve, dokud není pozdě. Tohle nemá s technologickým pokrokem nic společného, to je obyčejné vandalství.Já bych to svinstvo normálně sestřeloval. Nechápu, že na to nejsou mezinárodní dohody. A co ekologové? Toto jim nevadí?
Názor byl 5× upraven, naposled 21. 11. 2019 15:45
tim svinstvem mate na mysli vsechny druzice? nebo jen nektere? Ktere vam vadi a ktere ne? A mimochodem, zadne mezinarodni dohody tykajici se druzic vpodstate nejsou
Svinstvem, neboli odpadem myslím starlink, protože to nic jiného než kosmické smetí není. Ostatní družice mají svoje užitečné funkce, telekomunikační, vědeké, vojenské atd. Užitečnost starlinku = 0. Musk si s tím jenom honí ego.
Přijde vám, že komerční využití není užitečné? Tak tedy telekomunikace, to také?A nakonec; záchrana lidstva?Ještě že vy nejste ten, kdo užitečnost určuje, a nežijeme ve světě, který má užitečnost za nejvyšší kritérium výběru.
Sledovanie vesmiru pomocou pozemskych teleskopov rozneho druhu je uz teraz komplikovane ale nie kvoly starlinku ale zemskej atmospfere, jedina cesta ako efektyvne studovat vesmir je teleskop vo vesmire, Hubble je tomu dokaz.
No práve, že nie.
Prave, ze ano. Jediny co nas brzdi je jak vubec dostat obrovske zrcadlo ze zeme do vesmiru. Jeste, ze se stavi Starhsip a po nem snad prijde jeste neco vetsiho.
Je třeba vypustit velké dalekohledy v různých spektrech na orbitu a dál do Lagrangeových libračních bodů (L1, 2). Kdyby se nevyhazovaly $ na předem ztracený boj s klimatem všechno by bylo. Což nijak nevylučuje slušnější se chování k přírodě a omezení vypouštění/produkci jedů. Současné, spíše dočasné oteplování nemusí vůbec souviset jen s CO2 a už vůbec ne civilizací (CO2 rostlo také mezi lety 1940 - 1980 a teplota se přitom nezvyšovala). Jeho dnešní koncentrace byly na Zemi už mnohokrát (vliv moře, ostatní přírodní vlivy), stoupaly ve stejně krátkých obdobích neoglaciálu a po oteplení vždy následoval sešup do chladného období. Nikdo zatím dnes nemůže říct, že současná výchylka je mimo celkovou toleranci za celý neoglaciál ani Gréta a její vyznavači.
Na L1 a 2 už vědecké družice byly. Aktuálně tam slouží SOHO a Gaia, jako dalekohled tam byl Planck.Je to jistě super místo, ale myslím, že už je to mimo magnetosféru (což má výhody i nevýhody, ale je to tam zkrátka pod palbou Slunce). L4 a L5 zase trpí tím, že se tam hromadí bordel.
"Kdyby se nevyhazovaly $ na předem ztracený boj s klimatem všechno by bylo", jo to ano, ale my bychom nebyli
Mno, ta zmena teplot nie je linearna s koncentraciou sklenikovych plynov. Istu dobu potrva, kym sa zmeny prejavia. Hlavne tie sekundarne nasledky, ked mierne zvysenie teploty sposobi postupne uvolnenie dalsich plynov z permafrostu a roztopenie ladovcov, ktore zase sposobia dalsie ohriatie. Momentalne nie sme v rovnovaznom stave. Prave prihodenim $ na ochranu prirody sa zvysia $ aj na jeho vyskum. Tych 10k+ satelitov je snad ten najhorsi napad, co mohol Muska napadnut.
Vláček není zas tak strašnej problém - po pár dnech se satelity rozptýlí na finální dráhy a už to nebude tak vidět
To jo. Jenže když se čeká třeba několik měsíců na určitou konstelaci a pak do toho vjede vláček, tak je to minimálně k nasr..í. :-/
Citlivé teleskopy bych asi stejně nezapínal v době soumraku, ale až v době kdy už je opravdu tma a satelity na nízké orbitě nejsou vidět.
Hvezdari asi vedia, ze kedy a preco ich zapinaju. Inak som si neni isty, ze su neviditelne v noci aj pre tak citlive teleskopy.
blbý je že na výstavnu teleskopu padne klidně miliarda us pak to odrovná stovka satelitů za pár desítek milionu us
Miliarda až dvě padne na jeden start SLS, před SpaceX start družice mohl stát i půl miliardy (ceny od ULA). Do toho ceny na satelit, kdy prakticky vše je kusová výroba, přičemž SpaceX začala s výrobou v obrovských sériích které zlevní díly, pokud je spacex nabídne.V tomhle kontextu postavit pozemní teleskop nemusí být dobrý nápad ne kvůli tomu že mu bude překážet starlink, ale protože postavit orbitální bude sice dražší, ale odvede práci za několik pozemních a lépe, protože mu nebude překážet atmosféra...
Díky adaptivní optice teleskopů, která dokáže kompenzovat vliv turbulencí a chvění atmosféru, už nic jako hubbleův teleskop nejspíš nikdy nevznikne.
V článku chybí informace, že další satelity o velikost pingpongového stolu prostě natřou na černo. Problém vyřešen. 😀 Satelity plánují průběžně obměňovat, takže tyhle současné budou nejstarší a nejspíše první na řadě k výměně za několik let. Také jsou navrženy taky aby 100% shořeli v atmosféře pokud budou padat. Zároveň jejich orbitu musí průběžně udržovat iontový motor. Pokud se cokoliv pokazí nechají to spadnou/shořet.
Tak ať se paní přestěhuje do předminulého století. Ze Země se nestane skanzen jenom proto, že astronomové chcou tmu. Ať si zafinancují satelit a SpaceX jim ho hodí do vesmíru.
koukam, další absolvent vysoké školy života :)
neabsolvoval, bude reparat
Žádnou paniku! Zachovejme víru, že co velký prorok činí, dobře činí, pro lepší budoucnost nás všech.
Naopak, cítím naději, když vidím, že i přes odpor těch, co v životě nic nedokázali, si Elon může postupně plnit svůj sen.
Přesně tak! Co je nějaký základní výzkum, který jen saje naše daně a chleba z něj levnější nebude, proti tomu, aby si mohl jednotlivec plnit své sny. Ostatně podívejme třeba na Hitlera, jak mu to šlo, že...
presne tak, navic spacex je jedina entita, ktera vypusti druzice na obeznou drahu, nikdo jiny tam zadne druzice, jak znamo, nema
Bohužel to pro ostatní "entity" nevypadá moc dobře, protože takový OneWeb místo realizace, tuneluje sám sebe, když Branson coby podílník projektu, vymáhá peníze na dceřiné firmě. Docela legrace, když nehrozí reálné škody...
Vypadá to, že jste někde něco zaznamenal, super.Ale v okolí planety létá spousta bordelu. Zdaleka ne všechen je na LEO tak, jako Starlink, spousta je toho mnohem více. Pokud by sem přišla třeba nějaká pořádná iontová vlna ze Slunce a všechnu elektroniku nad atmosférou zničila, tak Starlink bude za pár měsíců, maximálně let, pryč. Stejně jako třeba ISS a spousta dalších malých bordelů.Zato třeba takové družice pro satelitní televizi, které jsou na GEO, ty tam budou viset fakt hodně dlouho. Nebo to, jak tu Dolph navrhoval využít Lagrangeovy body. Pokud se využijí ty stabilní, pak se tam bude taky hromadit bordel (a k těm je to ještě dál než na GEO). Pokud nestabilní, tak se tam ta věc neudrží, takže to nepřichází v úvahu.Musk udělal všechno proto, abyste se z něj nezbláznili. Je to nízko, popadá to, nebude odpad. Bude to krásné černé, nebude to svítit. Umí se to vyhýbat, má to perfektní monitoring, a ještě to bude poskytovat internety.Pro Muska je to jeden z mnoha projektů, které mají v budoucnu vytvořit celek. Stejně jako u Tesly nebo The Boring Company pro něj ani u Starlinku není důležitý komerční úspěch, ten chce proto, aby se mu to zaplatilo. Cílem je vyvinout technologii pro kolonizaci Marsu. Nejen, že má svůj sen, za kterým si jde, a ještě velmi rychle postupuje, ale z jeho dílčích úspěchů mají zisk i ostatní. To je panečku výkon.
Prozradím vám malé tajemství. Natřením na černo ty objekty nezmizí a stále budou každých pět minut, nebo tak nějak, přelétávat nad pozorovaným úsekem. Nemluvě o radioastronomii, tam to neřeší vůbec nic.A ne, astronomie není o romantickém pozorování hvězdiček. Je to základní vědecký výzkum, čili to nejdůležitější, co může lidstvo činit! Nemluvě o monitoringu objektů potenciálně ohrožujících zemi, který tvoří z velké části malé observatoře.Někdo tady navrhoval umístit observatoře do vesmíru.... Haló, JWST! Přes dvacet let vývoje, přes deset miliard dolarů a ještě není konec... Srovnávat desítky satelitů na GEO, s desetitisíci na LEO... Já vím, vy si to potřebujete obhájit sám před sebou, že? Nicméně jak ukazuje historie některých srážek na nízké oběžné dráze, spousta trosek je po srážce vymrštěna mnohem výše. Tady mě neuklidníte "perfektním monitoringem a vyhýbáním se", které na papíře znějí tak dobře.
Lenže je to ako vždy o peniazoch. Satelitný internet má potenciál slušne zarábať a veľa firiem má plány na konštelácie. Ale je to zároveň aj veľmi obmedzený trh a kto skôr príde ten má zisk zaručený. A keď ide o veľké peniaze každý kašle na to že niekomu to bude vadiť. SpaceX sa aspoň snaží o čo najmenšie dopady. Mohli sa na to vykašľať a ukázať všetkým prostredník.
Ten jednotlivec, co si jen plni sve sny, uz vynesl hromadu vedeckych satelitu a diky snizovani ceny za kg nakladu se dockame vyzkumnych misi, ktere by bez nej sly realizovat jen ztezi. Jestli bude nekdy letat starship cargo, tak bude mozne treba vynaset teleskopy nekolikrat vetsi nez James Webb.
pani by se mela vyjadrovat asi mene po americku. chova se jak obsluha v macdonaldu, kdyz vidi potkana
videl jsi v mekaci potkana? tyhle zvirata maji hodne vyvynuty pud sebezachovy, tak tam radsi ani nelezou
ak je problem iba vlacik, tak to nieje problem
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.