Satelity se solárními panely nového typu by jednoho dne mohly dodávat energii z vesmíru na Zemi

Vědci úspěšně otestovali prototyp solárního panelu, který je teoreticky schopen dodávat energii z vesmíru na jakékoliv místo na Zemi. Informovala o tom CNN.

Tzv. Photovoltaic Radio-Frequency Antenna Module (PRAM) je velký přibližně jako krabice na pizzu. Poprvé byl vypuštěn v květnu 2020, kdy ho tým namontoval na záhadami opředenou kosmické loď Boeing X-37.

Díky tomu, že sluneční světlo není blokováno zemskou atmosférou, může panel fungovat efektivněji než na naší planetě. Prototyp prý zatím vygeneroval přibližně 10 wattů.

Klepněte pro větší obrázek

Přenos takto získané energie je ovšem velmi komplikovaný, protože potřebné technologie jsou stále v plenkách. Badatelé nicméně optimisticky doufají, že první zkoušky by mohly proběhnout již během několika nadcházejících let.

Podle Paula Jaffea z U.S. Naval Research Laboratory by největší výhodou satelitů vybavených těmito panely byla právě výše nastíněná „globální transmisibilita“.

„Můžete poslat energii do Chicaga a pokud budete potřebovat, o zlomek sekundy později ji místo toho pošlete do Londýna nebo Brasílie,“ uvedl Jaffe pro CNN.

Diskuze (24) Další článek: Rocket Lake přichází. Co nabídnou procesory Intel Core 11. generace?

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Vesmír, Země, Výzkum, Satelit, Energie, Prototyp, Fotovoltaika, Solární energie, Boeing, DOD, CNN, Solární panely, Jaffe, ENE, Londýn, PRAM, Nový typ, Chicago, Satelitní komplety na Heureka.cz