Saturnův měsíc Titan by mohlo prozkoumat speciální letadlo schopné fungovat i jako člun

NASA během uplynulých let zvažovala několik možností, jak prozkoumat Saturnův měsíc Titan. Patřilo mezi ně např. použití speciální robotické ponorky, která by se mohla pohybovat pod hladinou tamějších metanových a etanových jezer.

Nyní ji zaujal koncept autonomního letadla zvaného TitanAir. To bylo navrženo tak, aby bylo schopné rovněž přistát na hladině a dočasně se po ní pohybovat jako člun, což by mu umožnilo shromažďovat vzorky.

Takové zařízení by ovšem muselo být dostatečně odolné na to, aby dokázalo fungovat i v extrémně nehostinných podmínkách Titanu, na němž mohou teploty klesnout až na cca -180 °C.

Bude se opakovat úspěch Ingenuity?

Dalším problémem je pak neuvěřitelně vysoký atmosférický tlak (zhruba o 60 % vyšší než na naší planetě.

Ještě před TitanAir – konkrétně v roce 2027 – by se však na dotyčný ledový měsíc mělo podívat robotické rotorové letadlo Dragonfly. Tuto misi NASA oznámila již před 4 roky.

Zda výše jmenované stroje nakonec skutečně budou vyslány do vesmíru a zda se jim podaří navázat na úspěch marsovkého vrtulníku Ingenuity, zatím samozřejmě není jisté. Pro úplnost dodejme, že grant na vývoj TitanAir byl udělený v rámci programu Innovative Advanced Concepts (NIAC).

Diskuze (7) Další článek: Všichni žijeme v Bublině. Je velká 1000 světelných let a magnetizovaná

Témata článku: , , , , , , , , , , ,