Saturnův měsíc Titan se překvapivě rychle vzdaluje od své planety

Mnoho měsíců, včetně toho našeho, se postupně vzdaluje od svých planet. Drtivá většina z nich však tak činí velmi pomalu. Vědci z NASA nyní zjistili, že jednou z výjimek je Saturnův měsíc Titan.

Ten totiž „prchá“ stokrát rychleji, než jsme si až dosud mysleli. Podle zahraničních médií jde o významný objev, který mj. přepisuje historii Saturnu.

Astronomové si nikdy nebyli jisti, kdy přesně Saturnovy měsíce a prstence vznikly. Výše uvedené zjištění však naznačuje, že s největší pravděpodobností to bylo mnohem později, než se všobecně předpokládalo.

10 centimetrů za rok

„Tento výsledek přináší důležitý nový kousek skládačky pro velmi diskutovanou otázku stáří Saturnova systému a toho, jak se formovaly jeho měsíce,“ uvedl Valéry Lainey z Jet Propulsion Laboratory.

Titan se od Saturnu pohybuje rychlostí přibližně 10 centimetrů za rok (pro srovnání, v případě našeho Měsíce jde o necelé 4 cm za rok).

„Nová měření implikují, že tento druh interakcí planeta-měsíc může být významnější, než se dříve očekávalo a že se může vztahovat na mnoho systémů, jako jsou jiné systémy planetárních měsíců, exoplanety – ty mimo naší Sluneční soustavu – a dokonce i binární hvězdné systémy, v nichž se hvězdy obíhají navzájem,“ komentoval to Jim Fuller z Caltechu.

Titulní foto: Kevin Gill, CC BY 2.0

Diskuze (11) Další článek: Chystají se 2 nm! TSMC už zrychluje vývoj nové technologie výroby čipů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Měsíc, Saturn, Sluneční soustava, Centimetr, Jet Propulsion Laborator, SVE, Kevin Gill, Planeta, Caltech, TitanGoogle vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2