Saudská Arábie chce vybudovat největší stavbu na světě. Mohlo by v ní žít až 5 milionů lidí

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán řekl inženýrům a designérům, že chce, aby jeho příští architektonický projekt byl tak velkolepý jako egyptské pyramidy.

V odpověď na tento požadavek vznikl koncept tzv. Zrcadlové linie („Mirror Line“). Pokud skutečně bude realizován, stane se jednoznačně největší stavbou na světě.

Z dostupných informací plyne, že se jedná o dvě paralelní budovy, z nichž každá by byla vysoká cca 490 metrů a dlouhá těžko uvěřitelných 120 kilometrů.

V těchto mrakodrapech by po jejich dokončení mohlo žít až 5 milionů lidí. Ti by měli mj. k dispozici vlastní vysokorychlostní železnici, sportovní stadion či jachtařský přístav.

Náklady na vybudování Zrcadlové linie se odhadují na zhruba bilion amerických dolarů. Bin Salmán doufá, že tímto způsobem změní ekonomiku v Saúdské Arábii, která je historicky postavená na těžbě ropy.

Kritici nicméně poukazují na to, že podobný megalomanský komplex s miliony obyvatel se lehce může dostat do velkých problémů - například v případě, že vypukne další pandemie.

Titulní ilustrační foto: Stephen Downes, CC BY-NC-SA 2.0

Diskuze (20) Další článek: Zázrak, na který jsme čekali. Když se spojí MetaHuman s deep fake v Unreal Enginu 5

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,