Scania vyzkouší plně autonomní náklaďáky v běžném provozu. Ve Švédsku budou vozit zboží na trase dlouhé 300 kilometrů

Jeden z nejvýznamnějších výrobců užitkových vozidel se rozhodl udělat důležitý krok na cestě k samořídícím autům. Švédská Scania ve spolupráci s firmou HAVI Supply Chain oznámila zahájení prvního evropského projektu plně autonomních náklaďáků pro přepravu zboží na veřejných komunikacích.

V rámci zkoušek bude při přepravě zboží využíván autonomní nákladní automobil. Cílem testů, jež budou probíhat v běžném silničním provozu, je získat poznatky o efektivitě autonomní přepravy nákladními vozidly během provozu mezi dopravními uzly.

Scania jde cestou autonomie

Autonomní nákladní vozidlo bude jezdit mezi švédskými městy Södertälje a Jönköping. Čeká ho tak tříhodinová cesta dlouhá přibližně 300 kilometrů. Tato trasa je součástí delšího logistického toku pro společnost HAVI, přičemž první a poslední míli by měli vozidlo řídit řidiči.

Pilotní projekt se má stát prvním krokem, jež ukáže, jak mohou autonomní nákladní vozidla tvořit součást životaschopného přepravního toku mezi logistickými centry. Mimo jiné umožní společnostem Scania a HAVI vyhodnotit efektivitu této technologie v jejich provozu.

„Víme, že se segment přepravy zboží v příštích letech změní a že odvětví čelí výzvám v podobě nedostatku řidičů a snižujících se marží, takže proces transformace směrem k autonomní technologii musí začít probíhat okamžitě. Musíme se učit o autonomním provozu již nyní, abychom byli připraveni, jakmile bude připravena technologie. Věříme, že tento pilotní projekt bude nesmírně důležitým odrazovým můstkem,“ říká projektový manažer společnosti Scania Robert Melin Mori, který má tuto iniciativu na starosti.

Zboží dovezou samořídící kamiony

„Jedná se o autonomní dopravní řešení, které se používá v reálných provozních podmínkách s komerčním zbožím pro třetí stranu. To se v Evropě ještě nikomu nepodařilo. Jsme rádi, že můžeme na tomto pilotním projektu spolupracovat s HAVI,“ dodává vedoucí oddělení autonomních řešení Peter Hafmar.

HAVI je pro Scanii v tomto odvážném projektu přirozeným partnerem. Obě firmy již spolupracovaly v rámci několika iniciativ týkajících se elektrifikované dopravy, což odpovídá jejich společnému závazku dekarbonizovat segment dopravy a zkoumat inovace pro zlepšení účinnosti a udržitelnosti komerčních dopravních operací.

Automobilka Scania se autonomními vozidly zabývá poměrně dlouho. Automatizace dle ní nabídne výrazné zlepšení bezpečnosti, udržitelnosti a logistické efektivity. Jednou z výhod, kterou technologie mohou přinést do segmentu dopravy nákladními auty, je možnost přepravy zboží bez nutnosti bezpečnostních zastávek pro řidiče.

„Přínosy pro udržitelnost jsou zřejmé. Automatizovaný nákladní automobil může jezdit rychlostí, která optimalizuje spotřebu paliva, a zároveň řeší problémy s dopravními zácpami a znečištěním ovzduší tím, že v době mimo dopravní špičku jezdí na hybridní nebo plně elektrický pohon.“ uvádí firma na svém webu.

Diskuze (5) Další článek: Grafické karty Intel Arc 770 a 750 budou levné, což je jejich jediná přednost

Témata článku: Technologie, Technika, Doprava, Automobily, Evropa, Autonomní vůz, Švédsko, Scania, Supply chain, Nákladní vozidlo, Zboží, Trasa, Přeprava, Běžný provoz, Náklaďák, Nákladní auto, HAVIZačíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi