Se ztrátou zaměstnání se vyrovnáme snáz, když nás nahradil robot

  • Miliony lidí ztratí v blízké budoucnosti zaměstnání, protože je nahradí roboty
  • Jaké budou jejich reakce?
  • Jak to ovlivní jejich rekvalifikaci?

Dvě třetiny Američanů jsou přesvědčeny, že roboty nahradí během nejbližších padesáti let člověka v mnoha profesích. A osmdesát procent věří, že jejich profese se to vážněji nedotkne. To je však hluboký omyl. Roboty už dlouho nahrazují dělníky např. na montážních linkách automobilek, ale prosazují se i v dalších lidských činnostech.

Roboty pro dojení krav už jsou v chlévech celkem běžné. Také česáče ovoce – od borůvek, přes jahody až po jablka – nahradí roboty. Australský robot Hadrian X staví zdi tempem tisíc cihel za hodinu. To je práce na jednu směnu pro dva zedníky.

Americký robot Tally zase v supermarketech kontroluje zboží v regálech a doplňuje ho tak, aby nakupující měli stále k dispozici plný sortiment v potřebném množství. Na burzovní zprávy už dnes nepotřebují redakce novin a webů žurnalisty. Napíše je za ně speciální software.

K velmocím v nasazení robotů do výroby patří Čína, Japonsko a Spojené státy. Nejtvrději však dopadne robotizace výroby na rozvojové země. Podle analýz Světového ekonomického fóra může v blízké budoucnosti ztratit práci více než 150 milionů obyvatel Vietnamu, Thajska, Filipín, Kambodže a Indonésie, což je zhruba polovina z celkového počtu pracovních míst v těchto zemích. Na dlažbě se ocitnou především lidé pracující v oděvním průmyslu.

Psychické následky

Vývoj a produkce robotů sice vytvoří nová pracovní místa, ale na jedno takhle získané místo připadne hned několik lidí, které roboty o práci připraví. Navíc jsou ke ztrátě zaměstnání nejnáchylnější lidé s nízkou kvalifikací a nově vytvořená místa budou vyžadovat vysokou kvalifikaci.

Někteří psychologové už proto zkoumají, jak se lidé nahrazení roboty vypořádají se ztrátou práce. Jak ukázali vědci z Technische Universität München a z Erasmus Universiteit Rotterdam ve studii publikované v časopise Nature Human Behaviour, naše reakce jsou rozpolcené. Jinak reagujeme, pokud o práci přijdou druzí, a jinak, když robot nahradí nás samotné.

Tým pod vedením Armina Granula z mnichovské techniky provedl průzkum mezi více než dvěma tisíci zaměstnanci z Evropy a Severní Ameriky a nechal je hodnotit celkem jedenáct různých scénářů. Ukázalo se, že lidé by upřednostnili, kdyby člověka nahrazovali v práci jiní lidé a nikoli roboty či software.

O sto osmdesát stupňů otočí v případě, že se jedná o jejich práci. Se ztrátou zaměstnání by se mnohem snáze vypořádali, pokud by je nahradil robot nebo software. Z dlouhodobého hlediska ale účastníci průzkumu vyjadřovali větší obavy z nahrazení robotem než jiným člověkem.

S roboty se neporovnáváme

Do výzkumu byli zařazeni i lidé, kteří nedávno skutečně přišli o práci. U těch se ukázalo, že se více porovnávají s lidmi než s roboty. Pokud ztratili práci po náhradě robotem, bylo to pro ně menší psychické trauma, protože tím tolik neutrpěla jejich důstojnost a sebevědomí.

„I když je nezaměstnanost důsledkem zavádění nových technologií, lidé ji stále vnímají ve společenském kontextu,“ říká člen výzkumného týmu Christoph Fuchs. "Pro zvládnutí zásadních změn na pracovním trhu je velmi důležité pochopit tyto psychologické efekty a minimalizovat jejich dopady na společnost.

Například nám to pomůže k vytváření lepších programů pro nezaměstnané. Lidé, kteří byli v práci nahrazeni roboty, nepotřebují tak výrazné upevnění sebeúcty. Mnohem důležitější je, aby se naučili nové dovednosti a do budoucna netrpěli obavami z další ztráty zaměstnání po náhradě robotem. Je možné, že reakce zaměstnanců na ztrátu zaměstnání v důsledku automatizace budou slabší, než když ztratí práci z jiných příčin, např. po přesunu výroby do zahraničí.“

Pramen: Nature Human Behaviour, Titulní foto: Mixabest, CC BY-SA 3.0

Diskuze (7) Další článek: Asus Zenbook Pro Duo: Vyzkoušeli jsme unikátní notebook se dvěma displeji

Témata článku: Technologie, Software, Budoucnost, Výzkum, Japonsko, USA, Roboti, Čína, Evropa, Psychologie, Zaměstnanci, Indonésie, Psychika, Ztráta zaměstnání, Rozvojové země, Rekvalifikace, Severní Amerika, Filipíny, Thajsko, Světové ekonomické fórum, Vietnam, Nature Human Behaviour, Blízká budoucnost, Robot, Hadr, Software na Heureka.czUnikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu